| RagingCat a întrebat:

Ce se intampla daca raman corigent pe primul semestru la fizica in clasa a 8-a?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic deosebit, doar ca pe sem.II vei avea nevoie de o medie care, impreuna cu media sem.I, sa dea media anuala de cel putin 5.
De ex., daca pe sem.I ai media 4, pe sem.II ai nevoie, cel putin, de media 6.

| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa-ti "repari" media in al doilea semestru astfel incat, media aritmetica a notelor din cele doua semestre, sa fie minim 5--- daca nu, vei ramane corigent la fizica, vei da un examen de corigenta si daca-l vei promova vei putea participa la a treia etapa de admitere in liceu pe locurile ramase libere ( adica, pe cele care nu le-au dorit cei care au participat la primele doua etape ale admiterii in liceu!).
Cu alte cuvinte,ramanand corigent la fizica, scapi de examenele de evaluare nationala dar, cum totul are un "pret", vei fi repartizat pe locurile ramase libere la scolile, profilurile si specializarile pe care multi altii nu le-au dorit!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Corigenţele de pe semestrul 1 NU au nici o relevanţă!
Poţi "scoate" media în semestrul 2 happy

Dacă media ANUALĂ la o materie este sub 5, atunci eşti corigent/ă pe vară sad

Toate cele bune!