| Andreiii19 a întrebat:

Ce se intampla daca raman corigent la o materie pe primul semestru? sad

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Va trebui ca in al doilea semestru sa faci in asa fel incat media ta generala la acea materie sa fie cel putin 5. De exemplu, daca in primul semestru ai avut 4, in al doilea trebuie sa ai neaparat 6. Daca, totusi, nu reusesti, nu trebuie sa disperi. Vei mai avea o sansa in toamna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de medie...
Dacă ai media sub 5 pe semestrul 1, atunci eşti "corigent/ă pe semestru"; dar, poţi "remedia" problema şi poţi "scoate" medie de trecere în semestrul 2 big grin

Spre exemplu, pe primul semestru iei media 3; dacă pe semestrul 2 scoţi media ( minim 7 ), atunci media anuală este minim 5 şi ai trecut!
Dacă scoţi doar 6 pe semestrul 2, atunci ai rămas corigent/ă pe vară şi va trebui să susţi examenele de corigenţă sad

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......i-la-cate/

| Fatamuntilor a răspuns:

Practic,nimic,insa va trebui sa muncesti mai mult semesreul viitor, ca sa scoti mimin 5 media pe cele doua semestre.
Puna pana si invata!

| Anonimuserr a răspuns:

Nu se întâmplă nimic. Dacă te lasă cu nota 3 trebuie ca pe celalalt semestru să iei media 7 ca să îţi iasă 5 media generală la acea materie.
Dacă te lasă cu nota 4 trebuie să iei semestrul viitor media 6 ca să îţi iasă 5.

| Eastwood a răspuns:

Deocamdata nimic, daca esti incheiat cu 4 ma primul semestru pe al 2-lea semestru trebuie sa scoti media 6 ca sa-ti iasa 5, iar daca te incheie cu 3, trebuie sa scoti pe al 2-lea semestru 7, ceea ce e cam greu.
Bafta!

| kornelus a răspuns:

Salutare Andrei!
Ideal ar fi ca pe semestrul I sa termini toate mediile cu minim nota 6.
Vorbeste cu profesoara/profesorul, sa iti mai acorde o sansa noua.
Un sfat util ar mai fi acesta:-Daca nu sti la materia respectiva, incearca ca sa fii tot timpul prezent la aceea materie, asa v-a vedea profesoara ca tu esti interesat de materia ei/lui, si mai mult ca sigur iti v-a incheia media pe semestru cu nota 5.
Sa sti ca si eu am avut asa colegi, care nu pricepeau nimic la matematica, dar simpla prezenta, si nu lipseau de la matematica, o induiosa si ii incheia media pe semestru la matematica cu 5.
Daca crezi ca ai gresit tu cu ceva la profesoara/profesor, cere-ti scuze.
Numai bine!
Succes!

| Bibble a răspuns:

Daca ai media 4, trebuie sa iei pe al doilea note mai bune pentru a avea nota 6, astfel media finala la materia respectiva va fi 5 si treci

| Andreiii19 explică:

Am la clasa un 4 si doi de 5 si 4 in teza... profesoara a spus ca o sa ne mai puna 2 note

| Glomen_Derton_1985 a răspuns:

Te pregatesti cum trebuie sa il treci pe al doileahappy