| apademasa a întrebat:

Ce se studiaza in clasa a 9a la stiintele naturii la romana? Ce opere? urgent!

Răspuns Câştigător
| AlexandruHS a răspuns:

Buna. Depinde de profil de la an la an.Din cate stiu pe clasa a IX-a se studiaza:
1. Homo Ludens-Johan Huizinga
2. Dupa melci-Ion Barbu
3. Mara- Ioan Slavici
4. Morometii- Marin Preda
5. Balta Alba - Vasile Alecsandri
6. Viata ca o prada- Marin Preda
7. Romanul adolescentului miop- Mircea Eliade
8. Ciocoii vechi si noi- Nicolae Filimon
9. Micul print- Antoine de Saint Exupery
10. Poezi de Eminescu si Arghezi.
Cam atata stiu, dar este posibil sa nu le studiezi pe toate(probabil doar 6 din acestea 10). Eu pe acestea le-am avut, si mai aveam dar cum am mai spus nu le vei studia pe toate. Obligatoriu pentru BAC este Mara de Ioan Slavici si Morometii de Marin Preda. Probabil tu vei studia si alte opere nu numai pe acestea.
Succes.

1 răspuns: