| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare: ce opere se studiaza la liceu, in a 9-a, la romana, stiintele naturii? Va rog sa imi spuneti. Daca se poate si in clasele urmatoare. Good day

Răspuns Câştigător
| BlackRaven45 a răspuns:

Depinde si de profesor cum le mai organizeaza. Si eu sunt la Stiinte ale Naturii. Am sa iti spun doar de operele pentru bac. Eu am facut in a 11-a: ''Alexandru Lapusneanul'', ''Luceafarul'' si ''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi''.

In clasa a 10-a am facut: ''Povestea lui Harap-Alb'', ''Hanul Ancutei'', ''Moara cu noroc'', ''Ion'', ''Enigma Otiliei'' si ''O scrisoare pierduta''.

In clasa a 9-a nu tin minte sa fi facut vreo opera din programa de bac. Vai profa noastra o fost misto si la tema ''Joc, joaca'' am studiat ''Harry Potter si Piatra Filosofala'' laughing In rest ceva texte religioase... mai erau alte teme precum ''Aventura si calatorie'' si altele. Trec in a 12-a si le-am cam uitat. Si nici caietul nu mi-l gasesc momentan.

In a 12-a din cate am inteles o sa facem mai mult opere apartinand genului liric. Spre exemplu: ''Floare albastra'', ''Plumb'', ''Lacustra'', ''Eu nu strivesc corola de minuni a lumii'', ''Flori de mucigai'', ''Testament'', ''Riga Crypto și lapona Enigel'', ''Leoaica tanara, iubirea...'', ''Aci sosi de vremuri'' si ''In Gradina Ghetemani''. Pe langa astea, o sa facem si o opera epica: ''Morometii'' si o parabola dramatica: ''Iona''.

Pe unele dintre cele mentionate posibil sa nu le faci. Profesorul poate sa le inlocuiasca. Spre exemplu, eu nu am facut ''Baltagul''. Si in loc de ''Patul lui Procust'' am facut ''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'', etc. Nu e nimic batut in cuie, dar cu astea o sa poti sa iti faci o oarecare idee. Pe langa astea sunt si niste lectii de istorie literara, pe care nu sunt sigura daca intra sau nu la bac. Oricum pana dai tu bac-ul, se vor schimba multe.

Mult succes in noul an scolar happy

| deix001 a răspuns (pentru BlackRaven45):

Mulțumesc mult! Dacă se poate îmi poți spune cum e profilul? Fizica și chimia sunt grele? Dar matematica?

| XYZ02 a răspuns (pentru deix001):

In clasa a 9-a nu se studiaza opere de bac, nu mai stiu exact ce am studiat acum 2 ani, dar oricum nu roman sau poezie.(din ce tin minte o mare parte din a 9-a am repetat teoria din generala)
Cat despre fizica,chimie si matematica,depinde de tine.
La matematica (eu sunt mate-info ceea ce inseamna ca am o ora in plus fata de voi) nu este chiar atat de greu, daca te-ai descurcat la generala o sa te descurci si la liceu(la Trigonometrie este ceva mai complicat si asta nu am inteles nici pana acum)
La fizica ar trebui sa inveti, pentru ca se leaga lectiile intre ele, daca faci o mica pauza crede-ma ca nu o sa intelegi nimic.
Cat la chimie... aproape am ramas corigent, aproape.Aici presupun ca depinde si de tine, eu unul nu am reusit sa inteleg materia, dar din fericire am scapat de ea partial(acum am o singura ora pe saptamana).
Cerintele sunt ceva mai ridicate decat la generala, dar lucrul acesta este din cauza faptului ca lectiile se leaga una de alta(daca pierzi 8 ani de scoala la generala poti sa faci meditatii un an si sa iei EN, dar la BAC cel putin la cele 2 materii de baza ceva mai greu)

| BlackRaven45 a răspuns (pentru deix001):

La fizica nu stiu ce ti-as putea spune. Am prins un profesor foarte degaba. Mai nimic nu faceam cu el. Si inca il am. O sa fie degeaba orele de fizica si in a 12-a din pacate. Daca ai noroc de profesor bun, atunci chiar daca nu iti place, o sa inceapa sa te intereseze. Daca intelegi ceva, iti place. Daca nu, nu-ti place. Simplu. Pe mine m-a fascinat mereu fizica, dar cam atat. Mi se pare prea complicata ca sa o invat mai mult.

Chimia e interesanta. Din nou, profesoara nu e cea mai buna, asa ca am pierdut incet interesul fata de chimie, dar e o materie frumoasa. In liceu o sa faceti in a 9-a si a 12-a chimie anorganica (ez pez) si in a 10-a si a 11-a veti face chimie organica. Chimia organica e frumoasa. Daca ii intelegi bazele, vei construi foarte frumos pe fundatie. Lectiile se leaga, asa ca daca nu intelegi ceva, trebuie sa revezi lectii anterioare. Depinde mult pe profesor. Din nou, daca nu o intelegi, da. E grea.

Matematica e M2. Cel mai ridicat nivel e M1, adica Matematica-Informatica. Este in regula. am prins o profesoara buna. O inteleg. Nu e mare filosofie. Daca esti atenta in clasa, vei prinde foarte mult. Temele te ajuta sa mai exersezi. Eu nu am depus mari eforturi si am reusit sa o inteleg. Lectiile se leaga. De asta e bine sa inveti constant. Prin a 11-a s-au complicat lucrurile ca am dat de multe formule. Pe alea sa le inveti dumnezeieste. O sa iti multumesti mai tarziu daca inveti constant. Pe urma o sa iti reamintesti si iti va fi mai usor.

Sa te concentrezi pe materiile de bac. Nu e sfarsit de lume daca ai luat o nota mica. Media din cei 4 ani de liceu nu conteaza nici unde. Nimeni nu te va intreba ce medie ai avut tu la istorie in a 9-a, spre exemplu. Asa ca ia-o mai usor. Eu regret ca m-am stresat atat pentru note. Sa iti iei timpul necesar sa te descoperi. Sa descoperi pasiuni, sa iti faci prieteni... E importanta si scoala, dar nici chiar asa.

| xadrixana a răspuns (pentru deix001):

O sa faci 5 ore de matematica pe saptamana, 2 de chimie si 3 de fizica. aici. daca e greu sau usor depinde de tine si de profesori, spre exemplu mie nu-mi place matematica deloc, dar fiindca profa mea stie sa predea, o inteleg si sunt pe drumul cel bun. la fizica trebuie sa inveti multe formule in clasa a noua, pe unele le poti invata logic, altele trebuiesc invatate mot-a-mot. iar eu cu chimia nu prea ma impac caci profa mea nu m-a facut sa ma atraga asa mult, dar am colegi care se pricep si smecheria este sa fii atent incă de la prima ora de predare si sa exersezi mult.
la romana ti s-a raspuns deja ce faci, eu am terminat acum a noua si profa mea are asteptari ridicate de obicei. eu am facut deja la clasa Maitreyi si spre sfarsit Moara cu noroc, nu cred ca e valabil peste tot, dar nu sunt opere grele deloc. Maitreyi chiar are o poveste interesanta si eu cu colegii mei ne-am amuzat pe seama ei, desi e putin trista. in rest, ce ti s-a raspuns mai sus.
daca vrei sa mergi la profilul acesta, eu ti-as recomanda. acum depinde de liceu, cum am spus, profesori etc. iti urez bafta daca esti boboaca la anul, urmeaza ani frumosi. pentru mine clasa a noua a fost cel mai frumos an scolar trait vreodata

| deix001 a răspuns (pentru xadrixana):

Da, la profilul ăsta îmi doresc să intru. Mulțumesc!