| angel_7075 a întrebat:

cine este clasa a 6-a si a dat teza la romana daca ati putea sa imi spuneti ce fel de subiecte ai avut la teza si cum a fost :d

Răspuns Câştigător
| Seniorithabebi a răspuns:

Pai. depinde si de profesor big grin mie mi-a dat cam asa : de analizat verbele, de demonstrat ca d-l goe este schita, ed gasit dintr-o poezie diftongi si triftongi, de despartit in silabe, etc

8 răspunsuri:
| LoveYouR a răspuns:

Buna! Sunt cls a6a A si sa stii ca am dat si eu teza.Subiectele au fost usoare, ne'a dat din cateva lectii pe care ni le-a predat in semestrul 1 si a fost super.Pt ca a fost usor!winkingbafta!:*sa iei 10:*:*

| nyky_1703 a răspuns:

Eu am dat teza ne-a dat un text si dupa el ne-a dat mai multe exercitii de exemplu:
sa scriem 2 diftongi
ne-a dat niste cuvinte si sa le punem la masa vocabularului sau vocabularul fundamental
n-ea dat o compunere
sa alcatuim niste propozitii una cu predicat verbal si una cu predicat nominal si din astea doua sa analizam predicatul nominal sau predicatul verbal era la alegere
n-ea dat sa scriem sinonime
sa scriem functia sintactica a unor cuvinte
funda?

| Nimeni_6547 a răspuns:

Poi noua ne` a dat la Partea I diftongi, sa dam sinonime, sa facem propozitii cu omonimul mai si sa facem o compunere in care sa povestim Sobieski si romanii happy

a fost simplu happy
am luat 1o :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://temelaromana.webs.com/

| Ana_8420 a răspuns:

Stii care e chestia? Fiecare profesor da subiecte diferite.Depinde ce fel de profesor este, mai intelegator, mai exigent etc. Dar noua ni s-a dat un text la prima vedere, 2 cuvinte de aflat suntele si litere, de dat 2 sinonime, de spus 2 cuvinte din familia lexicala a unui cuvant, de creeat o propozitie cu alta valoare morfologica decat un cuvant din text, etc. dar nu e obligatoriu sa iti dea ca mie! + un rezumat in care trebuiau precizate momentele subiectului, expozitiune, intriga, etc.

Succes! worried

| medyth a răspuns:

Pai am avut triftongi diftongi sa despartim invata modurile si timpurile ca o sa ti le dea de povestit o poveste care tio da atat mai stiu funda?happy

| Angelo99 a răspuns:

A fost foarte usor ne-a dat sa aflam diftogi ttriftongi si la ultimul ex ne-a dat sa povestim pe momentele subiectului istoria unei placinte

| maghiaru94 a răspuns:

Am avut Sobiski si romani