| yyyyy a întrebat:

Cine imi spune si mie cum a murit DEcebal si Hannibal, adica din ce cauza. funda si voturi la toti love struck

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauza mortii(prin sinucidere) ambilor a fost aceeasi: infrangerea lor de catre romani. A fost diferit doar modul ales: Decebal s-a injunghiat iar Hannibal s-a otravit. Numai bine!

| 9gag a răspuns:

De Decebal stiu ca s-a sinucis ca sa nu fie prins de romani, s-a sinucis in 106d.H. cand Dacia a fost cucerita de romani. De Hannibal nu stiu.Succes

| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Decebal a murit prin sinucidere. Gasit fiind de Traian, a preferat sa moara in loc sa-si robeasca patria si sa se robeasca si pe el.
Iar, Hanibal (se scrie cu un singur n) a murit in anul 202 i.H. la Zama dupa batalia impotriva romanilor. A fost omorat de catre Cornelius Scipio, zis si Africanul dupa aceasta batalie

| Cristinaaaa_8385 a răspuns:

Decebal s-a sinucis pentru a nu cadea prada romanilor dupa ce a fost cucerit in anul 106.
Hannibal s-a sinucis in castelul Lybissia pentru a nu fi capturat de romani, in acelasi timp a murit si Scipio ostracizat de Roma.
funda

| Kissy123 a răspuns:

Decebal s-a sinucis pentru a nu fi capturat de romani, decebal a murit in anul 106 dupa razboiul cu romanii dupa ce romanii au castigat razboiul din 106 au cucerit dacia si au facut-o provincie romana pentru an nu cade prada romanilor decebal s-a sinucis la niste munti unde acolo era asteptat de niste soldati ai romei pusi de traian special ca sa il prinda pe decebal pentru ca nu voia sa fie prins sa sinucis si asa nu mai putra cade prada romanilor el se gandea ca e mai bine sa moara decat sa cada prada dusmanilor lui din totdeauna

Iar hannibal Se stingea astfel, in anul 183 i.e.n., unul dintre cei mai mari lideri militari din istoria omenirii. Paradoxal, in acelasi an, invingatorul sau, Scipio Africanul, murea la Roma in dizgratia Senatului si a concetatenilor sai.

pls fundapuppy dog eyespuppy dog eyes

| DamiPapucii a răspuns:

Decebal s-a sinucis pentru a nu fi capturat de romani,
Ajuns la varsta de 64 de ani, Hannibal va fi tradat de catre bitinieni si va fi inconjurat in propria casa de catre militiile romane care inca vedeau in el un pericol imens. Intr-un ultim gest de sfidare la adresa imperiului caruia ii jurase ura eterna, batranul general se va sinucide inghitind un flacon cu otrava. Se spune ca ultimele sale cuvinte au fost: „Haide sa scapam in fine pe romani de teroarea care-i stapaneste, facandu-i sa nu mai astepte moartea unui biet batran... ".

| cici5 a răspuns:

Accident aviatic