| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Cine ma lamureste si pe mine?
"
sinusul - cateta opusă / ipotenuza
cosinusul - cateta alaturată / ipotenuza
tangenta - cateta opusă / cateta alaturata
cotangenta - cateta alaturata / cateta opusa "
In triunghiul dreptunghic care este ipotenuza. Si de ce sunt doua ipotenuze?

3 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

IPOTENÚZĂ = Latură care se opune unghiului drept într-un triunghi dreptunghic.

CATÉTĂ, catete, s. f. Fiecare dintre cele două laturi care alcătuiesc unghiul drept al unui triunghi dreptunghic.

| Simona07 a răspuns:

In triunghiul dreptunghic ipotenuza reprezinta latura care se opune unghiului de 90 de grade si este un singura. Nu exista 2 ipotenuze ci 2 catete care formeaza unghiul de 90 de grade.

| breathing30 a răspuns:

Ipotenuza este latura care se opune unghiului de 90de grade.