| LegoLegolas a întrebat:

Cum realizezi mai usor care este cateta opusa sau cateta alaturata intr-un triunghi dreptunghic?

Răspuns Câştigător
| Vampire150 a răspuns:

Catetele formeaza unghiul drept. Cel mai usor sa-ti dai seama care este cateta opusa e sa te uiti la unghiul care ti-l cere, cateta opusa este aceea care se opune acestui unghi adica este exact in partea opusa a unghiului cerut. happy Sper ca ai inteles happy

5 răspunsuri:
| SebylVane1890 a răspuns:

Presupun ca iti trebuie pentru trigonometrie...Nu prea ai alta modalitate decat sa te uiti la unghiul drept( afland care sunt catetele) si dupa la unghiul care se cere. Daca ai nevoie de cateta opusa te uiti la latura care se opune unghuilui cerut iar daca iti cere cea alaturata te uiti la laturile din care e format unghiul cerut, una dintre ele fiind neaparat ipotenuza(te uiti cu atentie unde se afla unghiul drept) cealalta ramane cu siguranta catete alaturata.Nu prea pot sa explic in scris, e mult mai usor oral, dar sper ca te-am ajutat cu cevabig grin

| SeReNoo a răspuns:

Pai, in primul rand, intr-un triungi dreptunghic ABC unghiul B in general are 90 de grade. Depinde cum notezi u.
Dreapta opusa unghiului de 90* se numeste ipotenuza.
Dreapta opusa lui A este dreapta BC. Iar dreapta alaturata lui A este dreapta AB.
Daca ai nevoie de ajutor baga id-ul meu : dz_sereno
Funda?

| Metin2NG a răspuns:

Sall WrSt... catetele sun laturile ce formeaza unghiul drept... cateta alturata trebuie sa fie mereu mai mica ca cea opusa happy happy happy happy Sper ca te-am ajutat!

| Vampire150 a răspuns (pentru Metin2NG):

Nu intotdeauna cateta opusa este mai mare decat cea alaturata.