| danzel_7798 a întrebat:

.cine ma poate ajuta cu niste informatii despre Zeul JUpiter? Sa nu fie de pe Wikipedia. Funda.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Citeşte " Eneida " şi vei afla.
Răspunsul cu " Legendele Olimpului" e corect şi ...nu prea.
Jupiter era zeul suprem la romani
Dacă vorbim de Olimp vorbim de greci şi atunci Jupiter devine Zeus.
Şi totuşi vin şi întreb: De ce nu de pe Wikipedia? Informaţiile de pe Wikipe dia sînt în proporţie de peste 95% excelente. Şi le ai şi gata scrise. Plus cu diferite alte trimiteri complemen -tare.

| Zenithf a răspuns:

Jupiter era zeul "tata" la romani. Panteonul (clubul zeitatilor sau nu stiu cum sa-i zic) grec a fost preluat de romani si numele schimbate. Zeii parinti Zeus si Hera au devenit Jupiter si Junona, zeita intelepciunii Athena a devenit Minerva, zeul marilor Poseidon a devenit Neptun, a lumii de dincolo Hades a devenit Pluton, Ares a devenit Marte, Afrodita = Venus samd.
In calitate de tata al tuturor, Jupiter era supremul figurii parintesti, conducatorul casei, era protectorul conducatorilor, al statului, a armatei, cel care stapanea fulgerul (si ii pedepsea pe cei care incalcau legea trasnindu-i).
Si dupa toate aceste aspecte de stapan, el era cel care era condus de obiectul din pantaloni, probabil tot ca sa justifice pe stapanii casei care faceau chestia asta.

| danzel_7798 explică:

Nu stii sa citesti? sa nu fie de pe wiki...

| SSWK a răspuns:

Cel mai bun mod de a invata despre zei, este sa citesti Legendele Olimpului. Ambele volume. Vei afla lucruri interesante.
Am spus ca este cel mai bun, nu cel mai usor...
Lectura placuta!