| ayda66 a întrebat:

Buna cine ma poate ajuta sa analizez niste cuvinte mersi.
Cuvintele is" de arama, a paduri, a glasui, luna, auzi, au venit, sa serbeze, aerul, o masa, imparatii, nunta, se uita, ducand, sa coaca si fosnea. Pliz daca ma puteti ajuta dau funda multumesc.:*:**:

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Ehh nu stiu daca le fac bine da' ma rog.:

de arama = Atribut subst prep exprimat prin subst comun simplu, feminin, singular, cazul Acuzativ, precedat de prep simpla "de", nearticulat

a padurii = Atribut subst genitival exprimat prin subst comun simplu, feminin, singular, caz Genitiv, articulat cu art hotarat enclitic "i" si precedat de articolul genitival "a"

a glasului = Atribut subst genitival, exprimat prin subst comun simplu, feminin, singular, caz Genitiv, articulat cu art hotarat enclitic "lui" si precedat de articolul genitival "a"

luna = subst comun simplu, feminin, singular ( nu stiu cazul si functia sintactica pentru ca nu am enuntul)

la restul nu-mi dau seama ca trebuie neaparat enuntul ca sa-mi dau seama.

0 răspunsuri:
Întrebări recente