| anonim_4396 a întrebat:

Cine se pricepe mai bine la biologie va rog ajutati-ma si pe mine cu ceva:
1.Care este rolul sistemului circulator in alimentarea celulei cu oxigen si nutrienti?
2. Ce se intampla daca in corp raman susbstantele rezultante in urma arderilor interne?
3.Care este rolul igienei in buna functionare a organismului.
4.Formulati o concluzie in legatura cu rolul igienei si prevenirea unor boli.
5. Explicati afirmatia"minte sanatoasa, corp sanatos". Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

1. Sistemul circulator duce sangele incarcat cu nutrienti si oxigen de la inima prin tot corpul, iar prin vasele capilare se face schimbul la nivel celular.
2 nu stiu
3. Pai asta e logica igiena e importanta pentru a tine curat organismul, in caz contrar exista riscul de boli( hepatita).In concluzie igiena poate preveni anumite boli
4.ti-am zis sus
5.Pai gandirea negativa ne face sa ne stresam si sa ne consumam si acest lucru este daunator corpului, atat timp cat noi avem ganduri pozitive si corpul va fi sanatos/

Nu stiu daca este bine, dar sper ca te-am ajutat