| aaa10 a întrebat:

Colegiul tehnic inseamna de fapt Liceu industrial? Si care este diferenta? Adica unele licee industriale au sectii precum filologie, stiinte sociale etc?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nici una, diploma e aceeași

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Liceele industriale înafara unei curicule program de studiu specializat ( de exemplu cel pentru industrie alimentară te pregătește ca bucătar, etc) este liceu obișnuit care îți acordă o diplomă de liceu, care îți dau accesul la orice facultate dorești. Dar mai dai un examen de absolvire suplimentar, și primești o diplomă de absolvire pe meseria respectivă, cu care te poți angaja mai ușor în domeniu, iar asta din motivul că chiar știi să faci ceva.