| Jack99 a întrebat:

Conteaza scoala la care mergi ca si copil in ceea ce priveste viitorul sau? Pun intrebarea pentru ca mi se pare ca este foarte random procesul prin care un copil paseste in viata si ajunge sa isi petreaca primii ani din viata. Mie mi se pare ca cei care au fost in scoli mai bune ajung de obicei la facultati mai bune si au cariere mai implinite. Si cei care au fost la scoli mai slab cotate nu prea reusesc sa ii ajunga din urma, chiar daca depun efort in acest sens. Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă faci pregătire în particular ai șanse să iei note bune la acele examene și nu contează școala. E cum zici tu pentru că cei care ajung în școli bune, au învățat să ajungă acolo și se mențin pe același ritm, n-am auzit până acu să fie copii buni care să învețe bine și să ajungă la școli slabe. Plus că la școlile bune în general își dau profesorii mai mult interesu ca să mențină nivelul școlii

| LPCTSTR a răspuns:

Liceu sau gimnaziu? Daca liceu, e critic, daca gimnaziu, cam la fel, cu nota de la EN intri in liceu. Deci conteaza.

| siriusblack98 a răspuns:

Contează mai mult cât îl duce capul pe respectivul. Degeaba școala este cu pretenții dacă el mai mult nu poate. Sunt elevi care excelează atât la școli care nu ies în evidență cât și elevi care excelează la școli de renume. Vezi că facultatea cu o carieră împlinită nu prea mai rezonează în România. Cei mai mulți termină una și nu găsesc de muncă pe domeniu pentru că se cere experiență. Trebui să îți meargă mintea foarte bine nu doar să tocești.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Conteaza cat de capabil este copilul si sa faca scoala care o vrea el nu sa i se impuna, e bine sa faci o scoala prin care sa ai o muca placuta si sa ti asiguri o viata frumoasa nu neaparat studii de top ani din viata aruncati pe facultati doar pentru diplome de fala ca oricum nu ai ce face cu ele, nu diploma e importanta ci ceea ce sti.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu conteaza scoala neaparat, adica depinde.In majoritatea cazurilor, conteaza sa fii tu determinat si sa inveti.Materia este aceeasi peste tot si pot garanta ca scolile „mai bune" nu iti ofera cine stie ce avantaje. Daca iti doresti poti sa realizezi orice indiferent de situatie.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Depinde de clasa unde a intrat copilul, de profesorii pe care ii are si mai ales de parintii pe care ii are si care ii influenteaza.
Daca un copil de nota 10 ajunge intr-o clasa de media 7 sa zicem, profesorul va trebui sa-si adapteze materia pentru majoritatea care sunt de nota 7 si sa incerce sa-i ridice. Sunt profesori care isi rup din ora ca sa faca ceva mai greu si pentru cel de nota 10 sau ceva mai usor pentru unul de nota 4.
Spun ca parintii conteaza pentru ca degeaba copilul este istet daca nu are sustinere de la parinti. Poate sa fie el in cea mai buna clasa si in cea mai buna scoala, daca parintii nu dau nici 2 bani pe educatia lui, atunci nici el nu va da 2 bani pe scoala.
Cunosc o fata care nu a facut cele mai bune scoli. Adica 1-8 le-a facut la o scoala de sat si liceul l-a facut la un liceu de nivel mediu din oras, dar a invatat si a facut ASE-ul si acum are un job foarte bine platit in domeniul pe care l-a urmat in facultate. Plus ca nu venea dintr-o familie bogata. Deci conteaza si ambitia copilului si cat de pasionat este de invatatura.
Scoala mai putin conteaza pentru ca profesori buni sau prosti pot fi peste tot. Un profesor care a luat nota 10 la examenul de titularizare poate sa ocupe un post la o scoala mai proasta pentru ca nu sunt alte locuri la alte scoli.
Daca depui efort poti ajunge ce vrei in viata si poti urma o facultate, sa o termini si sa te angajezi in domeniu. Spun si din exeperienta.