| Nimeni10 a întrebat:

De ce unii oameni reusesc in viata fara facultate?
Iar altii cu facultati nimic?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce unii oameni mor de foame fara facultate si altii duc un trai decent cu facultate?

Nu facultatea e aici variabila, ci omul, abilitatile lui, vointa, capabilitatea de adaptare si invatare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce unii oameni reusesc in viata fara facultate?
Iar altii cu facultati nimic?
Intrebarea are la bază tema facultăți a unor studiii superioare, în reusita în viață.
Cei ce nu au facultate sunt complet lipsiți de studii? Nu. ei au studii profesionale la alt nivel.
Este important ca aceste studii să fie la un nivel superior, ca reușita în viață să fie garantată?
Astfel cei cu studii mai puțin superioare utlizează studiile lor ca să își câștige traiul. Rezultă reușita lor totală în viață, este legată de nivelul de salarizare, sau este aceasta o componentă?
Întrebarea se poate pune la cei cu studii superioare.
Ai spus unii. Deci este vorba de unii de un tip, deci fracțiune din ei, care fracție nu știm cât de mare este. La fel de alții, de alt tip, câți din ei? Este nivelul studiilor corelat cu succesul în viață?
Asta sugerează întrebarea dtale. Dar este vorba de unii și de alți. Astfel când îi compari, ți se pare dtale că nivelul studiilor nu este relevant. Așa și este. Deci ar trebui să analizezi ce înseamnă succesul, și ce care sunt rădăcinile lui.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca au abilitati care nu se dobandesc in facultate, de aia. Si acele abilitati le folosesc si au succes in viata.
Si alalalt degeaba face fac, ca ce invata acolo nu prea poate duce la ce a facut celalalt.

De ex ala care a facut avere din afacerea cu dozatoarele TEC la inceputul anilor 90, ce fac ii trebuia aluia? Nici una.
S-a gandit sa faca o retea de dozatoare de suc, a luat esenta de unde a luat, a piratat sucurile originale la sticla imbuteliata, a avut preturi mult mai mici, si a spart piata.

Adica de ex o sticla de 1, 5 L de coca cola originala era 360 lei, iar 1, 5 L de la dozator era 80, asta prin Mai 1992.
Asa ca e f clar.

Unde crezi ca era coada? La dozator, nu la celelalte.
Sigur ca aia originala era mai buna ca cealalta, insa nu cu o diferenta prea spectaculoasa.
Ca sa nu mai zic ca nu avea zahar, deci nici nu ingrasa, spre deosebire de celelalte, era suc zero cum e asta de acum fara zahar.

Deci l-a dus capul, a avut ideea, a facut rost de ce trebuie, si aia e, ca era ceva nou la noi.

Si altul care a facut fac de matematica f grea ce oportunitati avea? Sa fie fie profesor, fie sa lucre la un centru de calcul, pai ce sanse sa aiba asta de o viata mai rasarita? Nu prea.

| Celcestietot a răspuns:

Au noroc.

| oglindasultanului a răspuns:

Ca depinde de relatiile cu ceilalti oameni, cei care ajung la facultate o face pentru placerea de a invata, insa viata nu functioneaza astfel o rateaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună intrebare. Cred ca cei fără facultate gandesc mai limpede si outside the box.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că au așa-zisa "școala vieții", sunt descurcăreți, oportuniști, și au fler în afaceri.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mulți uită de unde au plecat iar alți nu uită Niciodată de unde au plecat

Răspuns utilizator avertizat