| Ralucaa69 a întrebat:

Cum pot calcula media, media generala, media cea mai mare intr-un tabel excel? Ce formule trebuie folosite?(excel 2007)

2 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Media se calculeaza toate notele impartite la cate sunt. De exemplu: 2+2+2=6 si acum % la 3 si vine 2. Iar cea generala parca calculat toate mediile si impartite la cate sunt. Nu-s expertul matematicii ca acum invat pe cont propriu limbaj de programare c++ si aici imi trebuiesc niste calcule dar media parca asa era, intreaba si un profesor dar cred ca asta e.

| firu a răspuns:

Pentru medie- functia AVERAGE ( A1:E1)
Pentru media generala Tot AVERAGE ( F1:G1) daca ai 2 celule sau daca e ca in catalog cu nota de la teza (3*F1+G1)/4
Pentru media cea mai mare functia MAX