| Milliem a întrebat:

Buna, curand o sa ajunga bursa mea de studiu, primita de la scoala (200 lei sau ceva de genul) si nu stiu la ce sa folosesc acei bani. As vrea sa imi dati idei (in afara de haine, husa de telefon sau sa dau banii parintilor). Ca sa va dati seama ce ar fi bine pentru mine, sunt fata si imi plac jocurile. As pune banii in vreun joc, dar nu stiu care, deci si la acest capitol as avea nevoie de idei. Multumesc!

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Faci ce dorești, DAR dacă ii strici aiurea pe ceva ce chiar nu merita, îți va părea rău mai târziu.
Nu sunt împotriva jocurilor, însă eu as investi banii câștigați în formarea educationala, culegeri de matematica, sau romane de citit dacă îți place lectura...
Iar dacă vrei neapărat jocuri, nu ai specificat suportul...
Electronice, as opta pentru strategie ( Anno 1404, etc), sau social builder, ( Sims4), city builder (Cities Skylines), tactica (Chessmaster sau orice joc de șah )

Daca e vorba despre jocuri clasice, mi-aș lua un joc de șah.

| laSoledad a răspuns:

Te rog citeste mesajul meu pana la sfarsit. Iti voi vorbi despre economii, asigurari si planificarea banilor. Noi, tinerii romani, nu suntem prea obisnuiti cu termenul de economisire; nu intotdeauna cand primim niste bani trebuie sa ii cheltuim pe moment. Mai bine ne gandim la viitor si ce am putea face cu banii, unde ne-ar fi neaparat de folos intr-o situatie neprevazuta. Ai putea investi banii mult mai inteligent decat in jocuri sau in carti. Jocurile le mai gasesti la prieteni sau pe net, iar cartile le gasesti cu usurinta la biblioteca sau pe net. Dar stii ce nu gasesti cu usurinta cand ai nevoie? Bani! Trebuie sa invatam sa facem diferenta intre nevoi reale si dorinte trecatoare, pentru a aloca resursele noastre financiare limitate intr-un mod eficient. Asa ca invata de pe acum sa economisesti. Nu orice ban pe care il primesti in plus de undeva trebuie cheltuit doar pentru ca dispui de el acum. Daca nu ai o nevoie mare in momentul actual pe care sa cheltuiești banii rational, mai bine mai asteapta pana intampini o nevoie sau o situatie nefavorabila in viata ta pentru a folosi banii. Vei spune "da, dar sunt doar 200 lei, sunt putini, mai bine ii cheltuiesc acum". Nu. Orice ban e bun pentru a fi pus deoparte, 200 lei cu alti 200 sau 100 sau 50 lei adaugati lunar sau o data la 3 luni se aduna, sa stii. Se aduna si cand vei avea nevoie cu adevarat de ei, iti vor fi de un real ajutor, fara sa mai fie nevoie sa ceri bani de la partinti sau sa imprumuti.
Vreau neaparat sa te gandesti de pe acum ca viata e plina de situatii imprevizibile in legatura cu ceea ce ti se intampla tie si celor apropiati tie. Poate ca se va ivi nevoia sa pleci din orasul tau urgent, poate ca vei avea probleme de sanatate, probleme dentare (apropo, cat de costisitor este la dentist!), poate ca planuiesti o calatorie pentru care iti trebuie bani, poate vei avea parte de cazaturi, accidente minore sau majore in orasul tau sau in vacante, poate ca planuiesti sa dai la un liceu/facultate buna, pentru care iti trebuie bani pusi deoparte pentru studii. Aici mai intra si cazurile de accidente, deces in familie, situatia de a ramane fara bani pentru un timp, posibilitatea de a ramane fara job in cazul parintilor etc, cazul de operatie pentru tine sau ai tai (chiar si o operatie pentru apendicita e scumpa, chiar si scoaterea unei masele este) etc. Orice ce situatie ar fi, noi oamenii, nu le putem previziona pe toate. De multe ori, viata ne ia pe nepregatite. Iar pentru asta, noi, mai ales tinerii, trebuie sa fim mai precauti si sa avem economii (bani pusi deoparte pentru situatii neasteptate). Si cam la asta se rezuma scopul Economisirii timpurii si scopul Asigurarilor - ca in cazul unui risc, banii pusi deoparte sa te ajute sa treci cu bine din situatia neplacuta. Asa ca, cel mai bine, pune acei bani deoparte si gandeste-te la ei, fiind primii pusi, ca la samanta economiilor tale. Iar de acolo, ele pot creste in viitor. Eu sunt la facultate si uite ca pentru un timp n-am mai avut economii, desi eu obisnuiam sa-mi fac si fix in perioada in care nu am avut economii, m-am trezit cu probleme de sanatate pentru care a trebuit sa fac radiografii, tratamente dentare indelungate, pentru care am cheltuit o groaza de bani pe moment. Si e greu sa faci rost de bani pe moment. Asa ca, nu stii ce te asteapta in viitorul apropiat sau indepartat. Astfel, nu poti sa dai banii acum din mana pe lucruri mai putin importante, stiind ca peste cateva luni, 1 an, 2 ani, nu iti vei putea permite foarte bine costurile unei nevoi mari cu care te vei confrunta.
Iar pe langa economiile pentru riscuri, vezi si partea buna a paharului, si anume: Planificarea, care iti da voie sa te gandesti intr-un mod benefic, creativ si fructuos la ce vrei sa faci cu banii tai in viitorul apropiat sau indepartat. Adica, pe ce ai vrea tu sa se cheltuiasca. Aici intra nevoile reale, dar si dorintele. Planificarea necesita sa iti creezi bugete in care sa estimezi tipurile de venituri si cheltuieli viitoare. Aici te poti gandi la planificarea unor studii, planificarea unei calatorii, planificarea unei investitii in tine, in studiu, in casa/camera ta, etc. Asadar, cand primesti bani, nu trebuie sa ii cheltuiesti neaparat pe moment. Nu trebuie sa gandesti la scara mica (ce as putea face cu 200 lei?), incepe sa gandesti la o scara mai mare: ce as putea face cu 1000 lei? dar cu 2000 lei?, dar cu 3000 lei? Gandeste-te la situatii neprevazute, dar si la visurile tale. E timpul sa te gandesti pe ce planuri ai vrea sa iti cheltuiesti banii cu adevarat intr-un mod eficient si benefic pentru tine, iar odata decis, incepe economisirea. Incepe sa te gandesti serios la viata ta si la viitorul tau, nu-l lasa sa te ia prin surprindere, planuieste-l cu cap!

Pentru economii:
https://www.scoaladebani.ro/blog/article/17
https://www.scoaladebani.ro/blog/article/19

Cauta pe google despre FINANTE PERSONALE.
Pentru buget:
https://financer.com/ro/finante-personale/de-ce-este-important-un-buget/
Descarca buget simplificat:
https://www.raiffeisen.ro/......24NoK4lPl-
https://www.scoaladebani.ro/#
https://www.economica.net/......54533.html
https://laurentiumihai.ro/buget-personal/

| laSoledad a răspuns:

Te rog citeste mesajul meu pana la sfarsit. Iti voi vorbi despre economii, asigurari si planificarea banilor. Noi, tinerii romani, nu suntem prea obisnuiti cu termenul de economisire; nu intotdeauna cand primim niste bani trebuie sa ii cheltuim pe moment. Mai bine ne gandim la viitor si ce am putea face cu banii, unde ne-ar fi neaparat de folos intr-o situatie neprevazuta. Ai putea investi banii mult mai inteligent decat in jocuri sau in carti. Jocurile le mai gasesti la prieteni sau pe net, iar cartile le gasesti cu usurinta la biblioteca sau pe net. Dar stii ce nu gasesti cu usurinta cand ai nevoie? Bani! Trebuie sa invatam sa facem diferenta intre nevoi reale si dorinte trecatoare, pentru a aloca resursele noastre financiare limitate intr-un mod eficient. Asa ca invata de pe acum sa economisesti. Nu orice ban pe care il primesti in plus de undeva trebuie cheltuit doar pentru ca dispui de el acum. Daca nu ai o nevoie mare in momentul actual pe care sa cheltuiești banii rational, mai bine mai asteapta pana intampini o nevoie sau o situatie nefavorabila in viata ta pentru a folosi banii. Vei spune "da, dar sunt doar 200 lei, sunt putini, mai bine ii cheltuiesc acum". Nu. Orice ban e bun pentru a fi pus deoparte, 200 lei cu alti 200 sau 100 sau 50 lei adaugati lunar sau o data la 3 luni se aduna, sa stii. Se aduna si cand vei avea nevoie cu adevarat de ei, iti vor fi de un real ajutor, fara sa mai fie nevoie sa ceri bani de la partinti sau sa imprumuti.
Vreau neaparat sa te gandesti de pe acum ca viata e plina de situatii imprevizibile in legatura cu ceea ce ti se intampla tie si celor apropiati tie. Poate ca se va ivi nevoia sa pleci din orasul tau urgent, poate ca vei avea probleme de sanatate, probleme dentare (apropo, cat de costisitor este la dentist!), poate ca planuiesti o calatorie pentru care iti trebuie bani, poate vei avea parte de cazaturi, accidente minore sau majore in orasul tau sau in vacante, poate ca planuiesti sa dai la un liceu/facultate buna, pentru care iti trebuie bani pusi deoparte pentru studii. Aici mai intra si cazurile de accidente, deces in familie, situatia de a ramane fara bani pentru un timp, posibilitatea de a ramane fara job in cazul parintilor etc, cazul de operatie pentru tine sau ai tai (chiar si o operatie pentru apendicita e scumpa, chiar si scoaterea unei masele este) etc. Orice ce situatie ar fi, noi oamenii, nu le putem previziona pe toate. De multe ori, viata ne ia pe nepregatite. Iar pentru asta, noi, mai ales tinerii, trebuie sa fim mai precauti si sa avem economii (bani pusi deoparte pentru situatii neasteptate). Si cam la asta se rezuma scopul Economisirii timpurii si scopul Asigurarilor - ca in cazul unui risc, banii pusi deoparte sa te ajute sa treci cu bine din situatia neplacuta. Asa ca, cel mai bine, pune acei bani deoparte si gandeste-te la ei, fiind primii pusi, ca la samanta economiilor tale. Iar de acolo, ele pot creste in viitor. Eu sunt la facultate si uite ca pentru un timp n-am mai avut economii, desi eu obisnuiam sa-mi fac si fix in perioada in care nu am avut economii, m-am trezit cu probleme de sanatate pentru care a trebuit sa fac radiografii, tratamente dentare indelungate, pentru care am cheltuit o groaza de bani pe moment. Si e greu sa faci rost de bani pe moment. Asa ca, nu stii ce te asteapta in viitorul apropiat sau indepartat. Astfel, nu poti sa dai banii acum din mana pe lucruri mai putin importante, stiind ca peste cateva luni, 1 an, 2 ani, nu iti vei putea permite foarte bine costurile unei nevoi mari cu care te vei confrunta.
Iar pe langa economiile pentru riscuri, vezi si partea buna a paharului, si anume: Planificarea, care iti da voie sa te gandesti intr-un mod benefic, creativ si fructuos la ce vrei sa faci cu banii tai in viitorul apropiat sau indepartat. Adica, pe ce ai vrea tu sa se cheltuiasca. Aici intra nevoile reale, dar si dorintele. Planificarea necesita sa iti creezi bugete in care sa estimezi tipurile de venituri si cheltuieli viitoare. Aici te poti gandi la planificarea unor studii, planificarea unei calatorii, planificarea unei investitii in tine, in studiu, in casa/camera ta, etc. Asadar, cand primesti bani, nu trebuie sa ii cheltuiesti neaparat pe moment. Nu trebuie sa gandesti la scara mica (ce as putea face cu 200 lei?), incepe sa gandesti la o scara mai mare: ce as putea face cu 1000 lei? dar cu 2000 lei?, dar cu 3000 lei? Gandeste-te la situatii neprevazute, dar si la visurile tale. E timpul sa te gandesti pe ce planuri ai vrea sa iti cheltuiesti banii cu adevarat intr-un mod eficient si benefic pentru tine, iar odata decis, incepe economisirea. Incepe sa te gandesti serios la viata ta si la viitorul tau, nu-l lasa sa te ia prin surprindere, planuieste-l cu cap!

Pentru economii:
https://www.scoaladebani.ro/blog/article/17
https://www.scoaladebani.ro/blog/article/19

Cauta pe google despre FINANTE PERSONALE.
Pentru buget:
https://financer.com/ro/finante-personale/de-ce-este-important-un-buget/

Descarca buget simplificat:
https://www.raiffeisen.ro/......24NoK4lPl-

https://www.scoaladebani.ro/#

https://www.economica.net/......54533.html
https://laurentiumihai.ro/buget-personal/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei sa bagi banii în jocuri, baga în jocurile care îți plac. De exemplu eu am băgat în Fortnite 100 de euro

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau de tine si de banii tai

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeaTMaN696):

Nu trebuie, am destui încât sa îți dau și ție.

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca esti asa de bogat trimite-mi si mie in privat un paysafe de 100 de lei.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Ia-ti ceea ce-ti place. Nu ai vreo idee acum? Foarte bine! Pune-i bine pana iti vei dori ceva, atunci intra in ei si cumpara-ti!
O sa regreti ca ai dat banii pe niste chilipiruri in loc sa-ti iei ceva ce iti vei dori atunci, dar acum nu te gandeai la acel ceva.