| Anonimul151 a întrebat:

Bună, dacă am media generală 8, 02 am luat mențiune? Am auzit că premiu nu se i-a la media 8. Ci doar de la 9 sau 9.50...

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de scoala!
Inseamna ca scoala la care esti tu este foarte slaba, fiindca acorda mentiune la 8.02
Unele scolii bune si foarte bune iau premii de la 9.50 la 10, iar mentiunile se acorda numai elevilor care au peste 9

| Anonimul151 explică (pentru Violleta2022):

Nu. Sunt la un liceu, care e printre primele dintre cele mai bune din oraș, e un liceu economic. Eu nu am zis că o să îmi acorde, eu am întrebat dacă o să primesc pentru că de când ministru acesta face schimbările astea fără nici un rost nu mai înțeleg nimic.

Mențiunile nu cred că se acordă la media peste 9, oricât de bună ar fi scoala sau liceul. Pentru că nu toți elevii sunt de media 9 și 10.

| Catrice a răspuns:

Contează ce iei cât timp ai trecut clasa?

| Anonimul151 explică (pentru Catrice):

Nu contează, contează mai mult să trec clasa, însă nu ar fi rău să fi luat mențiune...

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonimul151):

Te-a citit pe lista la premiere? Daca nu, nu ai nimic.

| Anonimul151 explică (pentru Wr3nch):

La mine la liceu nu există așa ceva. Iar diriginta nu a zis nimănui dacă a luat cineva mențiune sau vreun premiu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonimul151):

La ca liceu esti? Dubios sa nu fie nimic.

| Anonimul151 explică (pentru Wr3nch):

Sunt la un liceu economic. Chiar nu există, iar cum diriginții nu prea se ocupă să le zică la elevi aceste informații...

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonimul151):

Ah, are sens. Pai poti afla asa : se dau 3 premii si 3 mentiuni. Daca ai media intre a 4-a si a 6-a pe clasa, ai luat mentiune.