| Erin28 a întrebat:

Buna!
Dacă ați merge la facultate anul asta, unde ați alege să stați? La cămin sau in chirie?

29 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Chirie clar, ai liniste, confort, nu te fura nimeni, si asa mai departe, nu e debandada cum ar putea fi la camin.
Dar costa mai mult, daca stai cu o colega si luati un ap cu 2 camere, si e chiria in Bucuresti un 1800 lei, impartiti la doi si dati 900 fiecare, daca puteti, e f okey.

E bine sa aiba fiecare camera lui chiar daca uneori stati impreuna, vorbiti, jucati carti, va mai uitat la TV sau altele. Daca tu aduci o iubita/iubit, aduci in camera ta, daca cealalta/celalalt coleg aduce, aduce in camera lui.

| Erin28 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc!
La asta mă gândeam și eu.

| Mosotti a răspuns (pentru Erin28):

Pai da, clar mai bine chirie.

| Lioana a răspuns:

Acasa.

| LordCristobal a răspuns:

O să compar cele două opțiuni că să îți faci o idee mai clară.
La camin-costurile sunt mai ieftine în comparație cu o chirie dar trebuie să împarți camera cu alte trei sau patru persoane. Poti participa la multe petreceri în cămin și să îți faci prieteni.Dar în cămin e multă gălăgie și s-ar putea să îți fie greu să înveți.Adica muzica data la maxim și multe beții.
Inca o chestie legata de cămin, daca te înțelegi bine cu colegii de cameră o să fie fain la cămin dar dacă nu te înțelegi bine cu colegii e chiar nasol sa stai la cămin.Si mai ales trebuie sa fii atent la lucrurile tale sa nu ți le fure cineva.
In chirie-costurile sunt mai mari pentru că trebuie să plătești chiria+utilitățile aferente(gaz, curent electric)dar ai mai multă libertate de mișcare fata de cămin. Faci ce vrei, te trezești când vrei, poți aduce o fata la tine când dorești și nu în ultimul rând poți învăța mai bine pentru că ai mai multă liniște.
Eu as opta pentru chirie.

| haileewatson a răspuns:

Chirie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In chirie ai mai multa liniște, poți să faci ce vrei tu, implicit să îți aduci iubitul in vizita in taina. Acolo e gălăgie, nici muzica nu prea o poți da tare, unii la chirie îți mai permite dar nu sa se zguduie geamurile in limita bunului simt.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!
Daca as sta cu chirie, as sta cu sora mea. As știi că pot sa vina și părinții mei uneori în vizită, însă la cămin, m-am tot gândit și mi se pare prea înghesuit. Câteva fete pe care le știu și au stat un an la cămin mi-au spus ca la bai nu se face diferențiere pe sexe. Au avut câteva lucruri furate, știu că ține de persoanele peste care dai, însă îmi e tare teama.

| avril00dumb a răspuns (pentru Erin28):

In caz ca o sa vrei sa stai la camin nu cred ca ar trebui sa iti fie asa frica, in general dusurile sunt impartite fete si baieti separat, si atata timp cat noptierele si dulapurile se pot incuia (la noi la internat se puteau) nu ar trebui sa te ingrijorezi de lucruri furate happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Erin28):

E mai ok in chirie, dar acolo nu plătești la cămin așa că sunt avantaje și dezavantaje, daca te va vedea mai cunintela cu siguranță nu vei avea o viață ok, probabil vor fi tentitative de a te fura. Ești fata nu? Ești din Timișoara? happy

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu sunt din Timișoara. Vreau sa merg la București. Da, sunt fata. Nu as putea sa învăț in cămin cum trebuie, dar nu cred că aș putea sa stau și să fure.

| Erin28 explică (pentru avril00dumb):

.așa mi s-au povestit, depinde, presupun, și eu condițiile pe care le au căminele, pentru că știu că unele nu sunt renovate, iar altele sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chirie logic nu cu toti nespalatii

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc!
Nici eu nu as putea sa stau cu alte 4 sau 6 persoane in camera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merg la facultate anul ăsta, deci nu trebuie să stau nici la cămin nici cu chirie.

| Erin28 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu te superi, de ce? Mi se pare ciudat sa pierzi un an din voia ta

| SelenaTpu a răspuns:

Daca ar avea parintii bani, as sta in chirie.
Stiu ca pare fita, dar cel putin nu as putea sa invat in camin.
Poate as mai trece pe la colegii din camin sa facem teme, proiecte sau sa invatam impreuna.

| Erin28 explică (pentru SelenaTpu):

Nici ai mei nu au atât de mulți bani, doar că la cămin nu știu cât de bine pot sa învăț. Vreau sa îmi mențin locul la buget, daca intru. Și vreau să îmi iau și eu un job part -time.

| SelenaTpu a răspuns (pentru Erin28):

Sau sa, te angajezi. Si colegi de liceu care s-au dus la Bucuresti in anii terminali s-au angajat si s-au grupat 3 si s-au combinat la chirie, unul in fiecare camera intr-un apartament de 4 camere
Ce facultate si ce oras?

| Erin28 explică (pentru SelenaTpu):

București. Vreau la Litere.

| SelenaTpu a răspuns (pentru Erin28):

Bucuresti e bun, dar cu literele, tare imi e ca te stergi la `spate` cu aceasta facultate.

| Erin28 explică (pentru SelenaTpu):

Eu am terminat filologie și nu prea am ce variant sa aleg. Adică, același lucru poate fi spus și despre filosofie, științe politice, comunicare și relații publice, resurse umane, foarte multe domenii sunt inutile, daca o iei așa. Tu, personal, ce facultate ai recomanda?

| SelenaTpu a răspuns (pentru Erin28):

Drept, poli, academia de politie, ase, medicină

| haileewatson a răspuns (pentru Erin28):

Chiar daca ai terminat filologie, poti alege orice facultate vrei, daca ai media de admitere suficient de mare, sau daca te pregatesti pentru examenul de admitere (Daca exista).

| Erin28 explică (pentru haileewatson):

Nu prea îmi plac alte domenii.

| Mela1000 a răspuns:

In chirie.

| avril00dumb a răspuns:

Eu as alege chirie, esti mai liber desi poate e putin mai scump poti sa iti cauti coleg/colega de camera ca sa impartiti chiria.
pe parcursul liceului am stat si in internat si in chirie, la internat cu inca 2 fete si la chirie cu inca 3. pot spune ca mi-a fost mai bine la chirie. mai relaxate toate, mancam ce voiam nu ce ni se dadea, puteam sa aducem prieteni, puteam iesi oricand voiam.
momentan caut si eu garsoniera cat de ieftina pe langa UMF tg mures. caminul nu este o optiune pentru mine. as vrea sa locuiesc singura
in concluzie as alege chiria

| Erin28 explică (pentru avril00dumb):

Tu cam la ce preț cauți? Eu am găsit la preturi ceva mai reduse in București, dar nu vreau sa fie o păcăleală și să aibă condiții proaste. Fiind prima data când stau in chirie, îmi e destul de greu sa aleg.