| JeratiX a întrebat:

Buna, dau funda celui care imi poate spune cat mai clar si mai scurt la subiect definind ce este un Diagnostic pozitiv si cand este Diagnostic pozitiv sau cand nu, devenind diferential, as dori sa stiu si eu.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Diagnostic pozitiv=certitudinea ca boala este cea mentionata
diagnostic negativ=nu ai acea boala pentru ca esti cautat
diagnostic diferential=toate bolile care au la comun aceleasi semne si simptome si in urma analizelor te hotarasti care anume e. De ex durerea de cap e un simptom. Este intalnita in tumori craniene, hipertensiune, migrene, sdr vomitiv, psihoze. Toate astea enumerate sunt diagnostice diferentiale. Apoi in urma analizelor medicul stabileste care e diagnosticul final si acela este cel pozitiv.

| JeratiX explică (pentru AdelinaC):

Superb raspunsul, multumesc!

| JeratiX explică (pentru AdelinaC):

Multumesc pentru raspus!

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca te referi la boli si pe fisa de analize scrie "pozitiv" inseamna ca acea boala pentru care s-au facut analizele, exista in organism.

| andy62 a răspuns:

Daca esti banuit ca ai o anumita boala si la analize iti iese diagnostic pozitiv inseamna ca ai aceasta boala, iar daca diagnosticul este negativ inseamna ca nu ai boala respectiva.