| xdAndreea2 a întrebat:

Dau funda.Sunt in clasa a 8a si nu inteleg chestia cu admiterea la liceu.
1. De exemplu, daca am avut media 6 in toti ani din clasele 5-8 si conteaza doar 25 la suta, exista sanse sa intru la un liceu cu media de admitere 9 daca pentru examen invat de 10?
2. Nu inteleg... m-am uitat pe site-ul liceului din orasul meu si scrie ca media de admitere la filologie e 9, dupa ma uit la filologie - bilingv engleza ca nota de admitere e minimum 6. ..e 9 sau 6?straight face Si la acest liceu am inteles ca se intra si cu 4 sau 3.Imi explicati?
Stiu ca am pus niste intrebari idioate, dar n-am pe cine sa intreb.big grin mersi

5 răspunsuri:
| SuperMagicSmile a răspuns:

1. Nu stiu de unde a iesit 25%laughing) Eu cand l.am dat anul trecut media 5-8 a contat 50%.
2.Fiecare profil are propria medie de admitere...si filologie intensiv engleza e un profil diferit de filologie(la filo.ai 3 ore de engleza pe saptamana iar la intensiv 4, asta in clasa a 9-a, nu stiu daca va ramane asa pana intr.a 12-a)

Cand am dat eu capacitatea, s.a facut media pe toti anii 5-8, s.a adunat cu media din examene si s.a impartit la 2...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

1. DECI :
MA = ( ABS + 3 EN ) / 4 = ( 6 + 3 * 10 ) / 4 = ( 6 + 30 ) / 4 = 36 / 4 = 9
Aşa cum observi, DA, se poate să intri la un liceu cu media 9!

2. Media de admitere DIFERĂ de la un profil la altul!

La filologie e 9, iar la filologie-bilingv engleza poate fi 6, 30 ( deoarece NU se "înghesuie" elevii la bilingv ).
Şi, oricum, la secţie de bilingv, TREBUIE să dai ( anterior ) un examen de limbă străină sad

Iar la o altă secţie ( "fără căutare" ) se poate intra şi cu 4 laughing

Toate cele bune.

| ketchuppw a răspuns:

1.la majoritatea liceelor se calculeaza medie asa:
media 5-8 + media examenelor
deci media 5-8 conteaza 50%
2.acel liceu probabil are un profil de filologie cu media 9 de admitere, un profil de filologie cu specialitate limba engleza cu media de admitere 6(intensiv lb engleza) si un alt profil la care probabil se intra cu o medie mai mica.

| Craciun_Adriana_1996 a răspuns:

Depinde ce liceu este si da anul asta media de pe clasele 5-8 conteza dor 25% dar media din clasa 8 si cu examenu de capitate conteaza 75% dar daca vrei sa mergi la liceul acela invata...O.K si bafta la examen