| anonim_4396 a întrebat:

Bună, de ce unele carti sunt mai scumpe decat altele cu același titlu?
Diferențiindu-se doar editura sau coperta!
De exemplu, am căutat Infernul - Divina Comedie de Dante Alighieri și am găsit cărți mai noi recente cu același titlu la prețuri între 15-32 lei!
Iar pe un alt site online de cărți, am găsit variante vechi folosite dar cu prețuri între 30-50 lei!

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, există diferențe. Titlurile vechi, de exemplu, pot beneficia de traducere unui mare om literar, care are o anumită valoare. De asemenea, prefața, traducerea este mult mai bine realizată.
Știi, una este să traducă o carte, un simplu traducător, folosind mai nou și Google traducere, alta este traducerea făcută de un om de cultură, un om literar.
Om care nu traduce cuvânt cu cuvânt, ad literam, ci îmbracă traducerea, încercând să o apropie de original.
Despre asta este vorba!
De aici acele diferențe de preț între aceeași carte, dar tipărită în ani diferiți, a valorii traducerii și a valorii celui, celor care au tradus.

| Catrice a răspuns:

Vezi ca poate aveau coperta cartonata ca alea îs nai scumpe.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă au același traducător, doar costurile de producție sunt diferite. Tu ai pus un link de la o carte în română, una în engleză, care evident e mai scumpă, pentru că e adusă de la naiba și una de la un anticariat unde vine în două volume, e ilustrată, și e mai mult pentru colecționari de cărți vechi (1923).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Materiale folosite, calitatea materialelor, brandul, etc.
Pune 2 linkuri cu aceeasi carte gasita pe site-uri diferite si poate putem sa deosebim diferentele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://www.elefant.ro/......e00c4da7e7
(Varianta nouă)

https://www.dol.ro/......11531.html
(Altă variantă nouă)

https://www.elefant.ro/......a6b9eae35e
(Altă variantă nouă mai pompoasă)

https://www.printrecarti.ro/......ernul.html
(Varianta veche)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am comandat prima variantă la 21.5 lei!
Mie teamă totuși să nu fi regretat din cauza prețului!

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima variantă este cartonată și are și supracopertă, iar cartea este de o dimensiune compactă, are și pamblica pentru semn de carte. Merită toți banii, am și eu cărți din seria Rao Clasic și toate sunt așa.

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoon):

Dar povestea este redată la fel ca în celelalte variante?
Traducerea?
Explicația?

| RobertMoon a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi că am toate cărțile alea ca sa le compar? Logic că au același conținut. Uite aici varianta de care ți-am spus că este ok, apasă răsfoiește și uită-te la cuprins și la câteva pagini https://www.libris.ro/......49643.html
Toate au același conținut stai liniștit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nu exista vreo lege in sensul asta, fiecare poate pune ce pret il taie capul.
De asta vezi aceeasi carte, aceeasi punga ce cipsuri sau acceasi bluza, cu alt pret in fiecare magazin.