| Romfiubis a întrebat:

Buna, deci am o problema grava din punctul meu de vedere va rog sa nu radeti... Deci de ceva timp. Nici nu stiu cum sa explic ca sa intelegeti, ma sperie faptul ca imbatranim si murim, adica nu mai vad scopul la viata, timpul zboara foarte repede si noi pur si simplu imbatranim si murim ca si cand nimic nu a contat, deci sunt foarte marcata pe chestia asta si nu-mi pot lua gadul de la ea. De exemplu am visat 2 nopti la rand ca am imbatranit repede si dupa am murit. Efectiv ma sperie nu stiu ce sa fac va rog mult ajutati-ma ca simt ca innebunesc. Sper ca m-ati inteles la ce m-am referit exact.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Încearcă să gândești logic. Dacă majoritatea oamenilor își trăiesc viața normal, fără angoasa asta a îmbătrânirii și morții, de ce nu ai putea și tu? Bucură-te că exiști! Existența e mult mai de preț decât inexistența.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre moarte avem interpretări greșite. Să îți explic. Tot ceea ce ți se întâmplă în viață. trăiești, simți, experimentezi. De unde știi că trăiești? Când poți spune - acum eu trăiesc-? Pe ce te bazezi? Este tot o interpretare abstractă a realității. Cînd dormi, mai știi dacă ești viu sau dacă ești mort? Nu. Moartea nu doare. Atât timp cât te doare ceva., ești viu. Și în plus, ești în orice clipă a vieții tale, chiar și în ultima clipă. înaintea morții, fiindcă ești încă viu. Sau te doare ceva, sau te simți bine și vrei să mănânci ciocolată. Astfel - știu că voi muri- nu înseamnă nimic, fiindcă nu poți trăi, participa la propria moarte. Astfel nu are de ce să îți fie frică de propria moarte, fiindcă nu o vei cunoaște niciodată. Nu îți este frică de ea, îți este frică de imaginea, de interpretarea ei, din mintea ta.
Ia o piatră în mână. Nici ea nu este veșnică, dar ea va mai exista câteva miliarde de ani, după ce o să mori tu. Cum te-ai simți dacă a afla și ai ști că nu vei muri peste 65 de ani ci după 3 miliarde de ani de acum încolo? Îți spun eu, viața nu ar mai avea aceeași valoare. Viața are voloare fiindcă este scurtă, fiindcă știi că este scurtă. Și fiindcă știi că este scurtă, faci tot ce poți să te bucuri de viață. Dar asta trebuie învățat. Dar tu cum te-ai învățat? Su nu apreciezi ceea ce dă vieții valoare, ci să fii necăjită exact din cauza asta! Tot învățul are și dezvăț.

| Frank51 a răspuns:

Tocmai asta e interesant, că fiecare clipă contează.

| Lioana a răspuns:

O sa-ti treaca teama asta de moarte cand vei intra in fluxul vietii. Nu vei mai avea timp de astfel de ganduri.
Concentreaza-te mai mult pe prezent. Nu te mai gandi la viitor. Traieste clipa frumos si cu sens!

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Te gândești prea departe, uneori trebuie sa ne bucuram de prezent, sa facem tot ce ne dorim în aceasta viata, bineînțeles care nu are un efect negativ ( sa facem rau altora sau noua).
Și astfel nu poți să spui că ai trăit degeaba, dacă încerci să realizezi cât mai multe lucruri.

| AmandinaDragan a răspuns:

Dar ce, credeai ca esti nemuriror? H a ha ha ha ha!

| Smmo a răspuns:

Daca ti se pare ca trece timpul repede si tu nu faci nimic, ca nu lasi nimic in urma, e un pic de depresie. Fie nu te multumesc activitatile pe care le faci, fie nu ai de lucru si te plictisesti.
Iti propun sa te gandesti la toti inventatorii care au lasat ceva in urma lor, la generatiile de oameni al caror produs suntem, la oamenii care au aparat tara, la scriitori, pictori etc.
Pe urma gandeste-te ce poti face tu ca sa isi aminteasca cineva de tine cu drag si actioneaza in consecinta.
Pana iti vine vreo idee interesanta poti sa mergi la biserica, sa aprinzi o lumanare, sa dai ceva de pomana pentru cei de care iti aduci aminte.

| AnaisAnais15 a răspuns:

Buna, am crezut in moarte foarte mult timp, pana intr o zi, cand am intalnit o persoana, si mi-a deschis ochii.
Din momentul in care crezi in moarte, poti sa te simti deja mort!
Nu te mai bucura nimic, crezi ca ti se poate intampla ceva rau la orice pas, si in primul rand vei crede ca esti adus pe lume doar ca sa imbatranesti si sa mori intr-un final. Ceea ce nu stim noi ca finte si nu constentizam e ca sunt nemuritori. Pentru oamenii morti, de fapt tu esti mort pentru ei.
Nimeni nu stie ce e dincolo de moarte, dar ceea ce vreau sa intelegi e ca tu traiesti. Moartea nu exista.
Traieste viata asta cum vrei, esti nemuritor. Daca iti spui asta in fiecare zi. O sa iti inveti creierul sa gandeasca si sa simta in felu asta viata

| Romfiubis explică:

Multumesc la toti pentru toate mesajele frumoase chiar m-ati ajutat nici nu stiu cui sa-i dai funda!