| anonim_4396 a întrebat:

Deci, am terminat clasa a 8-a si eu inca nu stiu la ce liceu sa merg! Eu as vrea la un liceu cu profil uman, dar nu am dat probele de aptitudini pentru filologie, iar la stiinte sociale nu siue daca as avea sanse sa intru, asa ca mi-a ramas doar Seminarul Teologic (filologie sau stiinte sociale)!

Problema este ca parintii mei spun sa contunui pe profilul Economic, ma obliga! Nu imi place matematica, desi ma descurc cat de cat, dar oricum nu ma vad pe mine mare contabila! sad Sunt disperata: parintii mei nu vor sa merg la Seminarul Teologic deoarece ei cred ca se face multa religie si ies "popa"... (ironie). Le-am explicat ca la filologie, unde vreau eu sa merg, se pune accentul romana si alte materii umane, nu pe religie, dar ei nu inteleg.

Nu stiu ce sa fac: la ecomonic nu vreau sa ma duc, iar la filologie nu ma lasa parintii. sad "Ce motiv stupid". Ce pot face? sad

2 răspunsuri:
| Diiaanna a răspuns:

Banuiesc ca in scoala unde inveti este un psiholog scolar, cred ca trebui sa mergi impreuna cu parintii sa discutati despre optiunile care le ai si sa alegeti ceea ce ti se potriveste cel mai bine.

| ĄĿiŒ a răspuns:

Din cate stiam la filologie nu se dau probe, doar la bilingv dar la filologie (engleza sau franceza) nu am auzit.Am prieteni care merg la filologie si n-au dat nici o proba. Daca vrei iti pot arata orare de la filologie sau stiinte sociale pentru toate clasele ca sa vada parintii tai ce se facethinking Scrie-mi intr-un comentariu.