| anonim_4396 a întrebat:

Sunt în clasa a VIIIa şi am o mică problemă.
Aş vrea să merg la un liceu cu un profil de filologie, dar părinţii spun că nu e folositor. Ei vor să ma duc la un liceu economic.
Mie nu-mi place matematica, dar în schimb iubesc româna! happy
Deci, crezând că merg la economic nu am dat probele la aptitudini pentru filologie şi mi-a mai ramas doar Seminarul Teologic (FILOLOGIE)... Oare ar fi o alegere buna acest liceu?

3 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Ce faci cu filologia, ma rog? O fi oribila matematica si fizica dar iti deschid drumuri spre facultati in urma carora posibil sa gasesti un post; s-a cam umplut Romania de absolventi de Drept si de profesori fara catedra.Gandeste-te bine ce vrei sa faci...

| RaduBoss98 a răspuns:

Doar fa ceea ce iti place eu iti zic sa mergi la seminar

| Denisee1 a răspuns:

Nu trebuie sa intri unde vor parintii tai. Ei o sa stea timp de 4 ani cu toate grijile, temele, proiectele, temerile ca poate maine mai iei un 4 la mate si tot asa? Si eu sunt tot in clasa a 8-a si parintii mi-au spus sa imi urmez dorintele. Eu vreau sa intru la stiinte sociale pentru ca acolo ma regasesc, iar ei au fost de acord. Spune-le sa te inteleaga, ca tie chiar nu iti place matematica (I know, e oribila) si ca vrei la filologie.
Inca un sfat: Daca intri unde vrei tu, va fi doar problema ta daca nu iti va placea. Daca intri la economic si nu iti va placea, le vei face zile fripte parintilor.
Sper ca te am ajutat.