| abcd13566 a întrebat:

Deci dau bacul la: romana, istorie, logica si engleza (sunt la filo). Se calculeaza media de la bac si cu nota de la engleza de la testul scris? Sau se calculeaza doar cu istorie, romana si logica?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Media de la BAC se calculează cu notele de la cele 3 probe SCRISE!
La Engleză ai "Competenţe lingvistice".

La "Filologie" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

E grav daca nu sti asta pana acum. Sincer eu stiam din clasa a 9 a.
La bac se calculeaza numai probele scrise, adica romana, istorie si logica.
La romana ai si proba orala dar nu se calculeaza. Si nici cu engleza. Ce e oral nu conteaza. Ti se dau niste calificative aboslut inutile. Dar cica daca lipsesti nu te baga in bac.

| abcd13566 explică (pentru Kriss96):

Ce e grav aici e ca n.ai inteles ce am intrebat eu si te.ai apucat tu sa comentezi aiurealaughing)

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Fin câte stiu competentele nu se calculează cu examenele scrise

| abcd13566 explică (pentru Mariiiiiiiii):

Nu am scris nimic despre competente in intrebarea mea...