| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Buna happy Deci saptamana trecuta la mate am facut Spirala lui Arhimede. Si trebuie sa predam referat maine, despre Arhimede. Eu, am fost ocupata in weekend si in timpul saptamanii si numai acum mi-am amintit. Degeaba citesc pe anumite site-uri despre Arhimede, ca tot asa nu stiu cum sa formulez. Ma puteti ajuta? Funda big grin

5 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Ce a ajuns, domnule scoala in ziua de azi. Sa te puna sa faci referat din literatura la matematica. Mai ca nu-ti mai vine sa-nveti alfabetul.laughing

| sabin89 a răspuns:

Ce sa formulezi? Scrii despre el cateva date: Unde a trait, cam in ce perioada, in ce imprejurari a murit si, bineinteles, cateva din descoperirile lui. Simplu.

| sabin89 a răspuns:

Cam asa: Arhimede era un baiat bun, la locul lui, cumsecade; nu se droga, nu se inhaita cu derbedeii...si chestii de astea. Apoi, ca un fapt divers, sa amintesti ca a aflat cu ce forta este impins de jos in sus un corp cufundat intr-un lichid. Poate n-o sa iei 10, dar 9 cu siguranta.

| kingofdice66 a răspuns:

Cauta-l pe wikipedia, simplu.