| AndreiVPH a întrebat:

Buna. Doresc sa dau la Politehnica, dar nu prea am inteles de pe site-ul lor cum se da admiterea. Se da un examen sau se tine cont de notele de la Bac? Conteaza notele 9-12 la vreo facultate?

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca scrie concurs de dosare inseamna ca practic intra toata lumea, doar trebuie sa duci actele alea pe care ti le cer. Daca scrie ca se intra cu examen de admitere inseamna ca dai examen de admitere. Si stai linistit ca facultatile care au concurs de dosare nu ajung sa-si ocupe toate locurile deci intra toti candidatii. Tu doar straduieste-te sa iei nota cat mai mare la bac pentru ca sunt multe facultati unde e concurenta mare si ti-ar folosi o nota mare la bac, in caz ca te razgandeti cu politehnica

| Nirvanaaa a răspuns:

E pe baza de examen. Matematica obligatoriu și proba a doua o alegi tu (Chimie/Fizica/Info). In funcție de ce alegi la a doua proba poți opta la o facultate anume. De exemplu dacă iei fizica poți la toate din câte știu. Dacă iei chimie atunci ceva Chimie aplicată și știința a materialelor.