| Vicktoria1333 a întrebat:

Bună, dragilor! Acum o să adresez o întrebare personală, pe care ştiu că nu am voie să o public aici, dar voi mi-ați fost mereu alături şi m-ați ajutat la greu. Deci, urmează întrebarea. De fapt, ține de şcoală. În ultimul timp, nu mai înțeleg ce e cu mine, sunt obsedată de teme, adică am un fel de fetiş, care îmi spune că trebuie să fac nişte teme, pe care nici măcar profesorul nu mi le-a dat pentru acasă. De exemplu, la sfârşit de manuale sunt texte şi vocabulare noi. Respectiv, îmi vin gânduri că trebuie sa le citesc, ca să învăț vocabularul nou, să extrag cuvintele noi şi să le învăț etc. Ajutați-mă vă rog să scap de aceste gânduri stupide, căci, eu nici nu mai țin minte când m-am mai odihnit ultima oară! Vreau şi eu să fiu un copil ca toți copiii, dar nu pot! Şi chiar nu vreau să fiu aşa! Dați-mi vă rog câteva sfaturi referitor la ceea ce v-am scris mai sus! Sunteți singura mea speranță...

(P.S.: Nu o să mă mir dacă o să mă credeți ca sunt CIUDATĂ...)

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dorinta de a afla si a invata mai multe este normala. Lipsa de dorinta ar fi ciudata desi majoritatea populatiei este lipsita de acesta dorinta de a invata. Se zice ca in Romania 40% din populatia este analfabeta functional. Daca mai pui si pe cei ce au lipsa de dorinta de a invata se ajunge la 70-80% oameni care n-au nici o treaba cu invatatura. Privind din acest unghi de vedere chiar esti ciudata. Gandind normal, nu! Vezi-ti de drum! Asa este normal sa fie un om cu cap. Succes in viata!