| Vicktoria1333 a întrebat:

În ultimul timp, nu mă mai recunosc, căci am început să fac nişte "teme pentru acasă", pe care singură mi le impun. De exemplu, am un disc cu lecții adăugătoare de engleză. Acolo, pe lângă jocuri şi exerciții care ne ajută să ne perfecționăm cunoştințele, sunt şi documente despre drepturile de autor etc. Mă gândesc acum să le citesc pe toate, să extrag cuvintele noi şi să le explic. Sau să văd care e originea numelor din manuale etc. Iar ca să nu înțelegeți greşit, trebuie să vă spun că mie NU îmi place să învăț! Şi chiar NU vreau să fac asta, dar am impresia că pe sufletul meu stă o pată, care mă tot apasă şi îmi spune că trebuie, trebuie, trebuie să fac asta. Dați-mi, vă rog, motive ca să nu fac lucruri pe care nu mi le-au dat profesorii să le fac... Deci, vă rog, fără comentarii de genul: "Nu te opri!", "E bine ceea ce faci!".

4 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Practic vrei sa ajungi o lenesa, sa arunci toata ambitia de care dispui la gunoi. Pai, da-i inainte! La gunoi cu ea! Daca tu vrei sa n-ai viitor, noi de ce sa te oprim? Pana la urma avem si noi problemele noastre.

| anamariarot a răspuns:

După cum ți-am spus, e foarte bine ce faci. Pentru că faptul că tu cauți și alte cuvinte, inclusiv alea din drepturile de autor, n-are importanță de unde, înseamnă că îți perfecționezi limba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamariarot):

Dacă de o lună de când pune întrebarea tot nu s-a apucat de ele, nu-i prea bine ce face.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai impresia ca educatia ta trebuie sa se rezume strict la ceea ce iti dau profesorii? :/