| Danielabvdzn a întrebat:

Buna dragilor, am și eu o mica întrebare.
M am mutat recent în Arad și vreau sa ma transfer la un liceu de aici, sunt în clasa a 12 a. Ma pot transfera? Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa depui o cerere de transfer, motivata cu schimbarea domiciliului, aceasta se poate aproba in tot cursul anului scolar, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;"