| pandabaek a întrebat:

E cineva student la UBB în Cluj la engleză-coreeană? M-ați putea ajuta cu niște informații în legătură cu admiterea/criteriile de admitere sau orice altceva ce credeți voi că e bine de știut? Momentan trec in clasa a 12-a dar sunt la profil de științe ale naturii, însă sunt interesată de limba coreeană(aş vrea sa știu dacă afectează profilul din liceu admiterea la litere).
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| irbis96 a răspuns:

Profilul din liceu e irelevant; coreeana se ia de la zero iar la engleza trebuie sa ai deja niste cunostinte. La limba si literatura se da un singur examen (daca alegi EN principal vei da din engleza, daca alegi CO principal poti da ori din engleza ori din coreeana) si se face media cu nota de la BAC. Hwaiting ^^

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Facultatea de Litere - Domeniul Limbă şi literatură
16. Specializarea : LIMBA SI LITERATURA COREEANĂ LIMBA ŞI LITERATURA ROMâNĂ SAU LIMBA ŞI LITERATURA MAGHIARĂ SAU O LIMBĂ ŞI LITERATURĂ MODERNĂ SAU LIMBa LATINĂ SAU LIMBa GREACĂ VECHE SAU LIMBa EBRAICĂ sau LITERATURĂ UNIVERSALĂ şi COMPARATĂ (3 ani, cu frecvenţă)
Criterii de selecţie :
La specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, criteriile de selecție sunt:

Probă scrisă la limba străină cu durata 90 de minute pondere 50% în media de admitere
Media la examenul de bacalaureat – pondere 50% în media de admitere" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/litere/

| reylongkungfu a răspuns:

Sa stii limba