| Sssofia a întrebat:

Bună! Este cineva la USAMV din București? Voiam să vă întreb cum este acolo. Este greu? Am auzit că se face și mate și informatică. La informatica as avea probleme, anul asta nici nu am făcut ore. Credeți că aș putea sa trec fara să știu să deschid un calculator? Ne învață de la 0? Și aș putea să intru cu media 6? (nu la medicina veterinara)

Răspuns Câştigător
| GeorgeFlorin2003 a răspuns:

Bună! Uite un sfat pe care ti-l pot da. Și eu fac asta. Te sfătuiesc, dacă vrei să dai la USAMV București, să te uiți la site-ul facultății dorite, și să vezi ce studii se fac, perioada de școlarizare etc. Dacă tot nu ești sigura, poți întreba pe cineva cunoscut, care este sau a fost la USAMV București, cum este pe acolo, ce materii se fac, cât de greu este (asta în funcție de facultatea dorită), fie te duci personal la facultatea dorită și întrebi ce studii, ce materii sunt (asta pentru USAMV). Dacă vrei la o altă facultate, alta decât a USAMV, faci la fel, fie vorbești cu un prieten care este sau a fost, fie te duci personal la facultate sau suni și întrebi ♥

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am mai spus si-n repetate randuri ca nu te ia nimeni de la zero cu ce nu stii, ca la facultatea nu-i ca la scoala generala sa te invete profesorii si sa iti explice pana intelegi, aici prinzi din zbor ce preda profesorul la facultate si toceste acasa pe rupte, pana iti intra in cap, ca nu treci anul doi si nu termini facultatea daca nu inveti.
Cu media 6 poti intra la facultatea de agricultura sau constructii, nu la Medicina fie ea si veterinara.

| Sssofia explică (pentru Violleta2022):

Așa cum am scris mai sus „nu la medicina veterinara". Ok, am înțeles faptul că nimeni nu mă ia de la zero. Eu as fi vrut să știu dacă m ar trece la informatica fara să știu mare lucru, mai ales că din câte am auzit eu se face doar un semestru

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sssofia):

Atunci orienteaza-te spre ceva ce ai habar si stii ca vei putea face, dar cu media de la liceu 6 ma indoiesc ca vei fii capabila sa faci vreo facultate.

| Tcob123 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am o colegă care a terminat liceul fix la noroc, a luat BAC ul cu 6.05 și s-a înscris la FEAA. Anul trecut a terminat și masterul. Rămăsese corijentă la mate in clasa XI. Eu am terminat Statistică și Previziune Economica, o specializare care mi s-a părut super grea pentru că nu prea am înclinații spre matematică. Deci se poate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tcob123):

Facultatile in ziua de azi se fac pe bani, pe spagi, fara ca multi studenti sa aiba habar ce au invatat, de aceea ne intalnim in practica cu incompetenti.

| dullcat a răspuns:

Buna.Vad ca repeti intrebarea. Daca nu stii sa deschizi un calculator poti invata.

| Sssofia explică (pentru dullcat):

Da, dar eu voiam să stiu cum e acolo, de profesori... Normal că știu să deschid un calculator, dar nu asta e cel mai greu. Eu nu am mai făcut informatica de 4 ani și nu știu dacă ar trebui sa-mi pun si daca exista meditator de tic. In plus, am auzit ca ei fac info doar primul semestru, dar cred ca depinde de facultate.