| SebastianPuica a întrebat:

Este posibil ca în programa de bacalaureat de anul acesta pentru proba scrisă la română sa fie incluse operele Maytrei, de Mircea Eliade și Alexandru Lapusneanu, de Costache Negruzzi?
Pe lângă asta, aş vrea sa știu dacă s-a cerut vreodată la subiectul III redactarea unui eseu în care sa se prezinte relația dintre doua personaje dintr-un roman studiat.
Aștept răspunsuri, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Buna! Ti-am mai raspuns la o intrebare pe aceeasi tema, daca nu ma insel. As opta mai mult pentru Eliade dar hai sa ne gandim putin. Daca sunt in programa sunt toate sansele sa fie date. Corect? Anul asta Mircea Eliade a fost dat in modelul oficial al Inspectoratului deci trage tu concluzia… eu zic ca se poate. Iar paralele da, s-au dat. Asta stiu sigur. Succes si sa auzim de note mari happy

| SebastianPuica explică (pentru AnotherGirl):

Da, așa e, nu te înșeli. happy Eu sunt la muzică, profil uman, și majoritatea programelor pe care am reuşit sa le găsesc sunt identice cu cele pentru real (cei 17 autori canonici), de asta parcă sunt încă puțin nedumerit. Oricum, voi face încă un efort și voi învăța și cele două opere... consider ca e cea mai potrivită alegere. Btw, thanks again!

10 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Si pe mine m-a indus in eroare chestia asta. Unde am cautat programa era identica si pentru un profil si pentru celalalt. Asa ca mi-am intrebat profa de romana si mi-am intocmit singura o lista. A fost singura varianta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Puteţi primi ORICE este în Programa de BAC!

În vară 2011 s-a dat text dramatic, iar în vară 2012-2014 s-a dat text poetic ( 3 ani la rând )!
Deci, cel mai probabil, acum ( în vară ) se va da text dramatic/proză ( ori basm )...
NU cred că se va da text poetic pentru al 4-lea an la rând;)

Lista operelor DEPINDE şi de liceu/profil/specializare...

Vezi lista "originală"/minimală EDU ( a lecturilor/operelor/romanelor ) la linkul :
http://www.google.ro/......http?/url

Vezi şi un exemplu de listă ( obligatorii/suplimentare ) în funcţie de liceu/profil/clasă la linkul :
http://www.netbuzz.ro/......-q-61.html

http://nicolaeiorga.wordpress.com/......sa-a-ix-a/

http://cnprsv.ro/......ANA_IX.pdf

http://bookspot.ro/......a-X-a.aspx

http://totusilectura.blogspot.ro/......limba.html

http://bookspot.ro/......-XI-a.aspx

http://bookspot.ro/post/2011/06/19/Lista-operelor.aspx

Poţi primi un text din ORICE autor ( nu doar cei canonici ) la categoria "texte literare la prima vedere"!

"NOTĂ: Conform programei şcolare în vigoare, examenul de bacalaureat nu implică studiul monografic al scriitorilor canonici, ci studierea a cel puţin unui text din opera acestora.

Textele literare la prima vedere pot aparţine atât autorilor canonici, cât şi altor autori studiaţi.

Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puţin numărul minim de texte prevăzute în programa şcolară, aparţinând autorilor canonici sau prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti, despre care să poată redacta un eseu structurat, un eseu liber sau un eseu argumentativ, în care să aplice conceptele de istorie şi teorie literară (perioade, curente literare/culturale, elemente de analiză tematică, structurală şi stilistică) menţionate în prezenta programă.

Tematica studiilor de caz şi a dezbaterilor din programele şcolare, regăsită în programa de examen, poate fi valorificată în cadrul probelor orale şi scrise, prin solicitarea argumentării unor opinii sau judecăţi de valoare pe marginea acestora." - SURSA = Programa de la Română - vezi linkul :
http://www.ebacalaureat.ro/......a-751.html

"Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puţin numărul minim de texte prevăzute în programa şcolară, aparţinând autorilor canonici sau prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti, despre care să poată redacta un eseu structurat, un eseu liber sau un eseu argumentativ"!

Deci, TREBUIE să ŞTI textele prevăzute în programa şcolară ( cls. 9-12 ) atât pentru autorii canonici, cât şi pentru ALŢI autori ai "prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti"!

Vezi şi programele şcolare în vigoare la linkul :
http://programe.ise.ro/......20IX-a.pdf

http://programe.ise.ro/......%20X-a.pdf

http://programe.ise.ro/......0XII-a.pdf

Vezi şi informaţiile de la linkul :
http://mariana-badea.ro/? p=945

Toate cele bune.

| Aylee a răspuns:

Da, sunt incluse in programa operele astea. Nu cred ca s-a cerut in nici un an relatia dintre doua personaje decat caracterizarea unui personaj.

| maria6 a răspuns:

Eliade nu este autor canonic.

| AnotherGirl a răspuns (pentru maria6):

Nici Cartarescu sau Ileana Vulpescu nu sunt autori canonici dar apar in programa de BAC pentru profilul uman... Eliade nu e canonic intr-adevar, insa in functie de profil poate fi dat la al treilea subiect.

| Sean a răspuns:

Cea ce am invatat eu cand am dat bacu la Romana este sa nu ma iau dupa probabilitate de ce ar putea pica cel mai mult, pentru ca o sa iti da-i palme cand vezi subiectul, adica invata cam tot ce intra in programa pentru bac, eu cum is mai norocos nu stiam vreo 2 lucruri bine poezia moderna(pe langa complet) si romantismul(eram as aici oricum pe langa modernism) si mi-a picat prima, o mare bucurie cand am vazut subiectul(trecut pana la urma dupa ce am scris aceeasi idee in 2 pagini cu alte cuvinte), deci inca odata fa un efort saptamaniile astia si incearca sa cuprinzi tot, pentru ca chiar poate pica orice, nu stii cu ce se trezesc astia.

Din cate stiu eu, dar nu sigur, deci mai bine cauta alta sursa, la subiectul 3 depinde acum pe ce esti tu la profil real sau uman, se da in urmatorul fel la subiectul 3:

REAL

Poezie la alegere dintr-u curent modernism, simbolism, romantism
Un personaj la alegere dintr-o specie literara studiata(exemplu din nuvela)
O carte scrisa de un anumite autor dintr-o anumita specie literara studiata

UMAN

La uman is mai exacti adica te limiteaza iti preciseaza ei opera, autorul sau alte lucruri, nu te lasa sa alegi singur.

Inca odata nu is sigur de aceste lucruri, deci mai bine alta sursa.

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Eu am bacul anul acesta nuvela istorica alexandru laspusneanu intra la bac am invatat aceasta opera dar maytrei nu intra iti spun sigur in ceea ce priveste relatia dintre doua personaje profesoara noastra a spus ca mai nou se da asta cu relatia dintre personaje adica e posibil sa dea pentru ca au adaugat-o recent. Mult noroc la bac!

| Nix15 a răspuns:

La examen nu iti pica Eliade, iti cere maxim un roman al experientei si tu poti alege Maitreyi dar nu te obliga nimeni (eu recomand Camil Petrescu pentru ca e si autor canonic). Lapusneanu pica numai daca ai de scris despre pasoptism (e in programa dar nu cred ca pica). Relatia poate sa pice oricand

| SilvianG a răspuns:

Din câte am văzut și din câte am citit eu zic că 100% ALexandru Lăpușneanu se va da la BAC. Pentru că, ca și anul trecut s-a dezvăluit din nou un subiect de la BAC. Decii. Eu te-aș sfătui să-l studiezi. Mult succes la bac!