| liviugeorgescu123 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de examenul de bacalaureat la limba romana. As dori sa stiu daca la subiectul III se poate da eseu din operele scriitorilor care nu sunt canonici cum ar fi Mircea Cartarescu, Costache Negruzzi, Ion Pillat, George Cosbuc, Octavian Goga.

Am vazut lista cu autorii canonici si acestia pe care i-am enumerat nu sunt dar am gasit in unele carti de comentarii si carti de subiecte rezolvate prezentarea unor opere ale acestor scriitori...din cauza asta sunt putin nedumerit....nu as vrea sa invat degeaba daca nu se dau la bac.

Va rog sa nu-mi raspundeti dandu-mi linkuri de site-uri.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NPA a răspuns:

Se pot da si din acesti autori deoarece Mircea Cartarescu se incadreaza la postmodernism(de ex: Levantul), Ion Pillat la poezia traditionalista(de ex: Aci sosi pe vremuri), Octavian Goga la prelungiri ale romantismului si traditionalismului(de ex: De demult...) si Costache Negruzzi la nuvela romantica(de ex: Alexandru Lapusneanu), sunt subiecte posibile deci ar trebui invatate. Bafta!