| anonim_4396 a întrebat:

Eu in liceu am fost pe profil uman și am facut biologie și chimie doar clasa a IX-a si a X-a. Daca la o facultate pentru admitere se cere 40 % media aritmetică a mediilor de la disciplinele biologie și chimie din liceu pot sa ma înscriu chiar dacă am facut doar doi ani?

2 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Suna la facultate si intreaba. Nu ai specificat la ce facultate.

| DamarisS91 a răspuns:

Pai definitia e cam asa:
Dacă a, b și c sunt numere reale, media aritmetică a acestora este ma = (a+b+c) / 3

poti face si online:
https://www.qtransform.com/......verage.php