| AnOnIm20202020 a întrebat:

Buna,eu nu am inteles multimiile de la mate. cine imi explica funda

10 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Ai uitat sa specifici clasahappyce multimi mai exact? N, Z, R, Qhappyasteahappy?

| AnOnIm20202020 explică (pentru ladyMillion):

Clasa 5

| ladyMillion a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Semnul ala se numeste intersectie si inseamna ca trebuie sa scrii elementul/elementele din ambele multimi(in cazul tau e {2}; semnul asta U inseamna reunire si trebuie sa scrii toate elementele(si ce e in A si ce e in B, adica{1, 2,3}

| AnOnIm20202020 explică (pentru ladyMillion):

Daca imi rezolvi ex de mai sus dau funda!

| ladyMillion a răspuns (pentru AnOnIm20202020):

Copilasule draglaughinglasa funda...tu ai inteles ceva din ce am explicat eu?raised eyebrowsbanuiesc ca nustraight face, in explicatia mea era si raspunsul, dar stii ce? ia-ti un meditator, pentru binele tau si al viitorului tauhappywinking

| AnOnIm20202020 explică (pentru ladyMillion):

Multumesc pentru sfat

| AnOnIm20202020 explică (pentru ladyMillion):

Am citit cu atentie si am inteles

| WhiteLife a răspuns:

Multimile sunt niste grupari care cotin lucruri (aici cifre) de un anumit fel.
De exemplu, daca zic multimea pantofilor, inseamna ca aiai intra toate chestiile in care te incalti.
Asa este si cu numerele. La inceputul fiecarei multimi ti se zice ce fel de numere sunt acolo: x apartine N / x...
Daca faci multe exercitii ai sa te prinzi tu la un moment dat.

Spor!

| Raress09 a răspuns:

Pai multimiile sunt simple. Intr-o multime pot intra toate elementele dintr-un domeniu si se scriu intre acolade ex: multimea oraselor din Romania-M={Bucuresti, Iasi, Timisoara, Constanta...} sau multimea numerelor naturale pare-M={0, 2,4, 6,8, 10,12, 14,16...}.Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat. big grin

| AnOnIm20202020 explică (pentru Raress09):

Dar un exercitiu nu inteleg:A U(invers, dar nu stiu sa fac semnul) B, stiind ca A={1, 2} B={2, 3}