| SimonaCristina a întrebat:

Fundita! happy
Formula de definitie a vitezei este :
a) delta "d" supra delta "t";
b) "d" supra "t"?
Este prima lectie despre miscare ( viteza ) la fizica si profesoara nu ne-a spus exact!

10 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Varianta a) este cea corecta. Succes la scoala!

| Soldier92 a răspuns:

A) delta ''d'' supra delta ''t''

| Nadia200 a răspuns:

Hey forma corecta este v= delta d supra delta twinking

| TiaraChiara a răspuns:

Delta ''d'' supra delta ''t'' la Fizica, am invatat si eu lectia asta.

| SimonaCristina explică (pentru TiaraChiara):

Pai ce clasa esti? happy

| SimonaCristina explică (pentru SimonaCristina):

Ma poti ajuta la o chestie? Spune asa : Cum se transforma 100 km / minut in km / ora?! Am vazut ca stii la Fizica! laughing Te rog! happy

| ProfDeMate a răspuns (pentru SimonaCristina):

Vad ca ti-ai adresat singura cererea de ajutor. Interesant! Hai sa te ajut eu!
100km/min=(100km 60)/60min=6000km/ora
Am inmultit si la numitor si la numarator cu 60 pentru a nu schimba valoarea fractiei (pentru ca o ora are 60 de minute) pentru a obtine la numitor cele 60 de minute care reprezinta 1 ora.
Sper ca a fost clar. Scrie-mi cum te-ai descurcat si daca mai ai alte probleme pe adresa mate. didactic@yahoo.com.
Spor la lucru,
Prof De Mate

| SimonaCristina explică (pentru ProfDeMate):

Doamne, capiata mai sunt! laughing
Multumesc foarte mult! happy

| ProfDeMate a răspuns (pentru SimonaCristina):

Ma bucur ca ai inteles! Contacteaza-ma pe adresa de e-mail. Astept mesajul tau!