| BN_Antonia_1990 a întrebat:

Buna iar❤ Daca raman cu o nota neincheiata la o materie, si dupa raman repetenta in Romania. In Germania pot relua liceul din cls a 10? Sau tot din a 9? Si daca nu ma accepta in Germania si raman aici. Pot sa ma transfer la un alt liceu stiind ca sunt repetenta?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Germania, anii de studii nu sunt ca in Romania. La vârsta de 16-17 ani, elevii din Germania deja își termină liceul și încep un Ausbildung adică niste cursuri de specializare pentru varsta lor un fel de așa zisa facultate. Desi tu venind din Romania spre Germania cei face școală, te vor baga la o clasă mai jos și abia un an mai târziu în clasa unde ar fi trebuit să fi in Romania. Nu se țin cont de notele din tara în Germania, ei au alta metoda de notare. 1 înseamnă 10, 2 - 9 și tot așa, iar sistemul de învățământ e cu totul altfel. Un an în scoala lor le înveți limba, abia apoi treci în clasa a Xa cum ar fi.

| sierra1 a răspuns:

Te poți trensfera oriunde dar la noul loc ți se cere o dovadă de promovare (foaie matricolă)

| DOOOPX a răspuns:

Daca ramai repetenta da, dar nu poti sa ramai repetenta doar din cauza unei materii.