| Rose_Mely_1997 a întrebat:

iarasi eu si sper ca pentru ultima oara laughing Maine ma duc sa fac confirmarea la litere... Sunt pe lista de asteptare la Japoneza-Engleza, dar pe site scria( documentul a fost sters si nu pot verifica din nou ) ca cei de la asteptare pot confirma si la alta specializare daca competenta lingvistica corespunde, in cazul meu a fost la engleza... deci pot confirma la spaniola-engleza de exemplu? (acolo au ramas multe locuri libere) si oare la spaniola incepem de la 0 daca scrie "linia de studiu romana"? Multumesc anticipat happy

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Documentul NU a fost sters", dar au schimbat linkul :
http://lett.ubbcluj.ro/......mitere.pdf

Într-adevăr, acolo scria - citez :
"Confirmarea locului cu taxă (de pe listele în aşteptare) se face:
 cu chitanţa rata 1 din taxa de şcolarizare (600 Ron) plătiţi la sediul Facultăţii de Litere *1
*1: confirmarea se poate face fie la specializarea unde s-a făcut înscrierea fie la altă specializare (dacă proba de competenţă lingvistică este compatibilă);
în cazul în care după data de 31 iulie 2015, când se vor afişa liste finale-etapa I, candidatul este considerat respins, taxa confirmării se returnează." - SURSA = linkul anterior.

Deci, DA, se poate să confirmi şi pentru altă specializare la care ai dat test de Engleză - situaţia este valabilă la confirmarea unui loc "cu taxă"!

Poţi confirma la oricare din specializările cu numărul curent 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 - dintre cele menţionate de mine în răspunsul pe care ţi l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-media-de/
Evident, cele la care se susţine test de Engleză...

Deci, poţi confirma şi la spaniola-engleza;)
Limbile străine moderne NU se încep "de la zero", ci de la un nivel mediu!

Toate cele bune!