| ĄĿiŒ a întrebat:

Imi doresc sa urmez facultatea de filosofie si stiinte social-politice, specializarea comunicare si relatii publice din cadrul universității Alexandru Ioan Cuza din Iasi si as dori mai multe informatii cu privire la aceasta. Cunoasteti pe cineva care a terminat aceasta facultate? Cum si unde s-a angajat dupa ce a terminat? Care sunt calitatile necesare pentru a avea succes in acest domeniu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iată ocupaţiile înscrise în Registrul COR-2010 (Clasificările Ocupaţiilor din România) pentru care sunt pregătiţi absolvenţii primului ciclu de studii în filosofie: filosof (COR 2443-01); asistent de cercetare în filosofie (COR 2583-02); profesor în învăţământul gimnazial si liceal (în condiţiile legii) (COR2321-01, 2322-01); consilier învăţământ 2352-01, expert învăţământ 2352-02, inspector învăţământ 2352-03, referent de specialitate în învăţământ 2352-04; secretar institut, facultate 2359-01, mentor 2359-02; consilier şcolar 2359-03; 2447-02 mediator; consilier pentru tineret 2448-01; comentator publicist 2451-02, corespondent special/radio/presă 2451-04/05/06, editorialist 2451-08, lector presă/editură 2451-10, publicist comentator 2451-12, redactor 2451-13.

Alături de acestea au fost propuse de către consorţiul Filosofie care a definitivat grila specializării şi alte ocupaţii pentru care au demarat deja formalităţile pentru a fi introduse în COR: consilier de etică; asistent de consiliere filosofică; analist logician; operator de teste de gândire critică; operator de teste de selecţie profesională.

Aceste ocupaţii pot fi alese de absolvenţii primilor 3 ani de studii. Obţinerea licenţei în filosofie le permite absolvenţilor noştri să-şi continue studiile la nivelul masteratului nu doar în filosofie ci şi în numeroase alte domenii (ştiinţe sociale şi umaniste – psihologie, resurse umane, comunicare şi relaţii publice, consiliere şi management, ştiinţe politice, juridice şi economice… ).