| Sofim3 a întrebat:

Imi poate da cineva o lista cu lectiile care intra in materia de bac 2020? Ma intereseaza istorie, romana si sociologie ( profil uman). Ps. Am citit ca anul asta intra doar materia de pe semestrul 1.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La modul simplificat, din fiecare manual excluzi cam a 2 a jumătate și gata (ministerul NU a definit ce e aia "materia semestrului II și sigur nici n-o va face)

| Zorn a răspuns:

Nu e mai simplu sa stii ce nu intra? Pentru ca e mai putin si de aici deduci tu ca ce nu e mentionat va intra.

In semestrul al II-lea, la romana se studiaza: Ion Barbu, Nichita Stanescu, Morometii, Iona, Femeia in rosu/Zmeura de campie (filologie doar), Marin Sorescu, Mircea Cartarescu (Levantul).
La istorie, pe semestrul al II-lea, avem:
-Romania postbelica. Stalinism, national-comunism si disidenta anticomunista
-Spatiul romanesc intre diplomatie si conflict in Evul Mediu si la inceputul modernitatii
-Romania si Concertul European; de la "Criza orientala" la marile aliante ale secolului XX
-Romania in perioada "Razboiului rece".
Ce am enumerat mai sus nu va intra, totusi, ramane de vazut ce hotarari se mai iau.

| Zorn a răspuns (pentru Zorn):

Https://www.portalinvatamant.ro/......-9306.html

S-a afisat programa, se pare ca, totusi, intra Barbu si avangardismul.

| ifpowell a răspuns:

Și eu dau anul ăsta BAC-ul și da, la unele materii intră doar materia semestrului I, dar nu la toate. La Română sigur nu intră Iona, Cel mai iubit dintre pământeni / Zmeura de câmpie (depinde pe care l-ați făcut), Nichita Stănescu și poate, doar poate, nici Moromeții. La istorie, în schimb, intră capitolul cu romanitatea și viziunea istoricilor, cel cu autonomiile locale și instituțiile, intră constituțiile și probabil comunismul.
La sociologie este altă treabă, căci, exact ca în cazul psihologiei, economiei și logicii, materia a fost predată în anii trecuți. Se consideră că o ai deja și că trebuie să o știi, așa că nu se reduce nimic din ea. Doar în cazul în care ai fi ales geografie sau filosofie ai fi avut mai puțin de învățat și la a treia probă.
Sper să îți fie de folos răspunsul meu happy