| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Buna! Imi poate spune cineva ce se presupune ca trebuie sa fac pentru a descifra ideea poetica dintr-o opera lirica?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fii atent la tine insuti,la sentimentele pe care lectura unei poezii le trezeste in sufletul tau atunci cand citesti o poezie ce apartina genului liric. Uite un exercitiu:
-ce exprima Bacovia in strofa urmatoare?
"Asculta tu,bine iubito,
N u plange si nu-ti fie teama
Asculta cum greu, din adancuri
Pamantul la sine ne cheama".
Vei deslusi usor ca e vorba despre tristete provocata de gandul mortii.
Dar iata o strofa din creatia eminesciana:
"Numai luna printre ceata
Varsa apelor vapaie,
Si te afla stransa-n brate,
Dulce dragoste balaie!"
-e vorba aici despre fericirea implinirii in dragoste.
Si iata, inca o strofa, din Nichita Stanescu de asta data:
"Leoaica tanara, iubirea
Mi-a sarit in fata!"
Despre ce moment al vietii crezi ca vorbeste poetul? Simti ca e tristete in versurile sale? Fiindca orice poezie lirica transmite direct un sentiment, vei reusi sa descifrezi ideea poetica numai ascultandu-ti sufletul.Numai bine.