| geo98_5441 a întrebat:

Imi puteti spune care ar fi pasii pentru a argumenta ca un text este o opera lirica?

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

-nu are naratiune
-nu are narator
-are eu liric
-nu are actiune in timp si spatiu
etc.

| misterioaѕa a răspuns:

@d1onn5o daca ai chef de cearta nu ai gasit site`uu potrivit.
E o intrebare si nu te obliga nimeni sa raspunzi.

| d1onn5o a răspuns:

1.Pune mana pe un stilou/pix/creion.
2.Ia o carte de argumentari in mana.
3.Vezi cum sunt alte argumentari structurate.
4.Gandeste SINGUR, ca inca de aia ai creier(daca mai ai).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porneşti de la ipoteaza, 2-3 argumente şi concluzia. Ce trebuie să scrii ţine de tine. Baftă!

| MawaZuom a răspuns:

1)sentimente,idei,conceptii,atitudini exprimate direct.
2)compozitia textului liric: secvente lirice, planuri, tablouri.
3)eul liric marcat in text prin pronume si verbe la persoana I sau sugerat prin stari lrice.
4)mijloace expresive:fonetic,lexical,morfologic, sintactic, stilistic(figuri de stil).
5)imagini artistice:auditive,vizuale, olfactive, sinestezia.
6)cadrul liric:coordonate spatiale si temporale subiective.
7)atmosfera lirica: romantica,melancolica,apasatoare,sumbra,so-
lemna,plina de voie buna, optimista, pesimista.
8)modul de expunere:descrierea,monologul, confesiunea, meditatia.
9)elemente prozodice:strofe,masura versurilor, rima, ritm.