| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva tot ce se invata la matematica in clasa 5-8?
Ofer funda big grin

Răspuns Câştigător
| ronazozole a răspuns:

Pai in clasa a 5-a se pun bazele matematicii.pe langa operatiile invatate in 1-4(+,-,inmultire si impartire) se adauga in a 5-a ridicarea la patrat.in rest se fac niste exercitii care contin siruri de numere(gen 1+2+3+...+2011)si sa se afle diverse chestii(ultima cifra, numarul de divizori).mai tarziu, printr-a 8-a o sa vedeti ca acele siruri se numesc progresii matematice.in a 6-a matematica se imparte in algebra si geometrie.la algebra o sa faceti operatii cu numere intregi,se invata reguli de adunare,scadere(gen minus cu minus da plus,minus cu plus da minus etc).la geometrie se pun bazele,se invata despre unghi,despre puncte,despre relatiile ce se stabilesc intre unghiuri si inveti sa faci probleme cu triunghiul dreptunghic, echilateral, isoscel.in a 7-a la algebra inveti o alta multime de numere, si anume numere reale si invetioperatia inversa ridicarii la patrat si anume radicalul sau radacina patrata.inveti sa faci calcule cu radicali, sa scoti factori de sub radicali si sa rezolvi exercitii in care apar toate operatiile.la geometrie in semestrul 1 faci patrulaterele si in al 2-lea se introduc primele teoreme importante(teorma lui Pitagora, a lui Menelaus etc) si primele formule.iti dau un sfat:geometria de a 7-a iti foloseste enorm de mult intr-a opta, deoarece in a 8-a se studiaza geometria in spatiu(cea pe care ai facut-o pana in a 8-a se numeste plana).la geometria in spatiu iti folosesc mult formulele si teoremele invatate in a 7-a +multe altele.corpurile in spatiu se impart si ele in poliedre(piramida,prisma,trunchiul de piramida) si in corpuri de rotatie(con,cilindru,trunchi de con,sfera,zona si calota).la algebra se fac calcule cu toate multimile de numere,se fac intervale algebrice,se fac expresii algebrice si foarte important:se fac functii,si anume functia de gradul I, care este destul de grea, imbina geometria cu algebra.o sa vezi! aa in a 8-a la algebra se fac si ecuatatiile de gradele I si II(cea de gradul I e banala si e folosita mai mereu, dar cea de gradul II e mai complicata pentru. ca trebuie sa calculezi discriminantul, sa analizezi ecuatia etc).cam asta e matematica de gimnaziu.eu sunt clasa a 8-a si iti dau un pont:invata constant la matematica, pentru ca numai asa poti scapa de griji la examenul pe care trebuie sa il dai si la matematica.bafta multa! astept un mesaj privat in care sa-mi spui daca ai inteles si daca e un raspuns complet.papa

6 răspunsuri:
| DonAnonymius a răspuns:

Puteri,Proporţii,Triunghi,Unghiuri,Ultima cifră,Teorema lui Pitagora,Cazuri de congruenţa,Geometrie în spaţiu, Radicali, Pătrate Perfecte.

| IcsD a răspuns:

Algebra, Geometria plana si geometria in spatiu

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Ce se invata peste tot. laughing

| ronazozole a răspuns:

Apropo:frumos din partea lui CrazyAngel183 sa imi copieze raspunsul

| Roメette a răspuns:

Daca imi dai funda iti dau raspuns pe privat happy big grin

| Kiddduu a răspuns:

Pai in clasa a 5-a se pun bazele matematicii.pe langa operatiile invatate in 1-4(+,-,inmultire si impartire) se adauga in a 5-a ridicarea la patrat.in rest se fac niste exercitii care contin siruri de numere(gen 1+2+3+...+2011)si sa se afle diverse chestii(ultima cifra, numarul de divizori).mai tarziu, printr-a 8-a o sa vedeti ca acele siruri se numesc progresii matematice.in a 6-a matematica se imparte in algebra si geometrie.la algebra o sa faceti operatii cu numere intregi,se invata reguli de adunare,scadere(gen minus cu minus da plus,minus cu plus da minus etc).la geometrie se pun bazele,se invata despre unghi,despre puncte,despre relatiile ce se stabilesc intre unghiuri si inveti sa faci probleme cu triunghiul dreptunghic, echilateral, isoscel.in a 7-a la algebra inveti o alta multime de numere, si anume numere reale si invetioperatia inversa ridicarii la patrat si anume radicalul sau radacina patrata.inveti sa faci calcule cu radicali, sa scoti factori de sub radicali si sa rezolvi exercitii in care apar toate operatiile.la geometrie in semestrul 1 faci patrulaterele si in al 2-lea se introduc primele teoreme importante(teorma lui Pitagora, a lui Menelaus etc) si primele formule.iti dau un sfat:geometria de a 7-a iti foloseste enorm de mult intr-a opta, deoarece in a 8-a se studiaza geometria in spatiu(cea pe care ai facut-o pana in a 8-a se numeste plana).la geometria in spatiu iti folosesc mult formulele si teoremele invatate in a 7-a +multe altele.corpurile in spatiu se impart si ele in poliedre(piramida,prisma,trunchiul de piramida) si in corpuri de rotatie(con,cilindru,trunchi de con,sfera,zona si calota).la algebra se fac calcule cu toate multimile de numere,se fac intervale algebrice,se fac expresii algebrice si foarte important:se fac functii,si anume functia de gradul I, care este destul de grea, imbina geometria cu algebra.o sa vezi! aa in a 8-a la algebra se fac si ecuatatiile de gradele I si II(cea de gradul I e banala si e folosita mai mereu, dar cea de gradul II e mai complicata pentru. ca trebuie sa calculezi discriminantul, sa analizezi ecuatia etc).cam asta e matematica de gimnaziu.eu sunt clasa a 8-a si iti dau un pont:invata constant la matematica, pentru ca numai asa poti scapa de griji la examenul pe care trebuie sa il dai si la matematica.