| daydreamer a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva de ce, in Grecia antica, in Sparta adunarea poporului continea oameni peste 30 de ani, iar in Atena, de peste 20? De ce aceasta diferenta de varsta?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

In Sparta atat dura pana terminai educatia obligatorie si deveneai cetatean cu drepturi depline (daca imi amintesc bine). Adunarea din Sparta oricum nu decidea in cine stie ce probleme, adevarata putere stand in mana unei oligarhii.
In schimb, educatia din Atena era mai echilibrata (cultiva cam toate domeniile: intelectual, militar etc.) si se termina mai devreme. Rolul adunarii din sparta (mai ales in timpul lui Pericle) era aproape principal; vorbim de o democratie in toata regula.

| bogdan72 a răspuns (pentru bogdan72):

Rolul adunarii din ATENA* am scris sparta din greseala, la ce imi era mintea... Oricum, probabil ca ti-ai dat seama si singura.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat