| Mikily a întrebat:

TPU! Imi puteti spune despre Grecia antica (Eleda)?

5 răspunsuri:
| Négatif a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Grecia_Antic%C4%83
Acolo sunt o mulţime de lucruri despre Grecia Antică, succes!

| Mikily explică (pentru Négatif):

Merci!

| Négatif a răspuns (pentru Mikily):

Plăcerea-i de partea mea!

caramela
| caramela a răspuns:

Http://www.e-referate.ro/referate/Grecia_antica2005-03-18.html
sper sa iti fie de folos:)

| Done_Diana_Corina_1997 a răspuns:

Grecia antica a fost guvernată de tirani – dar nu de tirani în sensul modern al cuvântului. Cetăţile-state ale faimoaselor lor regate ne-au furnizat modelul modern al unui guvern democratic. Grecia Antică nu era un stat unitar, ci o grupare de cetăţi-state care se autoguvernau.Toţi cetăţenii de sex masculin, oricât de săraci ar fi fost, aveau drepturi politice. Trei dintre cele mai puternice cetăţi-state erau Atena, Sparta şi Corintul. Cea mai importantă dintre acestea era Atena, locul de naştere al culturii şi democraţiei, o cetate celebră în toată lumea antică pentru frumuseţea sa. Sparta, situată în Peloponez, în sudul Greciei, era marea rivală a Atenei. Sparta era o putere militară de temut, având cea mai bună infanterie din lumea grecească. Acest lucru nu este deloc surprinzător, având în vedere că toţi băieţii spartani erau luaţi de lângă mamele lor la vârsta de numai şapte ani, pentru a face timp de 13 ani o instrucţie militară extrem de dură.si ceva de zei daca te intereseaza:ZEUS(cel mai puternic)era zeul suprem al grecilor, parintele zeilor si al oamenilor. Ca zeu al cerului, el locuieste pe varful muntelui Olimp, varf care era socotit a fi in cer, si tot ca zeu al cerului, el este stapanul norilor, al ploii, al zapezii, al tunetului si al fulgerului, fiind reprezentat cu un fulger in mana, se ocupa cu dreptatea. Poseidon, zeul marilor, fratele lui Zeus, este de asemenea una dintre zeitatile importante ale Panteonului grecesc. Atena apare ca zeita intelepciunii, dintre toate zeitatile Panteonului grecesc, cea mai apropiata de Zeus, ca una ce este nascuta, fara mama, direct din capul lui si intrupand o parte din insusirile tatalui sau. Ea conduce armatele la victorie si tot ea prezideaza la incheierea pacii.
Apolo (Apollo) este unul dintre cei mai importanti zei ai grecilor. Numele sau inseamna soarele "stralucitor". De la inceput Apolo a fost o zeitate pastorala. In general insa el este cunoscut ca zeu al poeziei si al artelor. sa stii ca eu am facut un rezumat laa istoria mica a greciei.e o poveste lunga a stii... daca te intereseaza citeste singura dupa net...eu te-am ajutat cat am putut.winking