| AnneMarrie10 a întrebat:

Bună! Imi puteti da cateva detalii cu privire la secția de lim. si lit. maghiara (Hungarologie-Facultatea de limbi străine din Bucuresti)? Menționez ca am un nivel începător al limbii maghiare, dar imi doresc enorm să o studiez. (Imi cer scuze dacă categoria pe care am selectat-o nu este cea potrivită)

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a invata o limba, cel mai bine ar fi sa traiesti o vreme undeva unde se vorbeste DOAR limba respectiva.
Si la facultatile de limbi straine (sau alte cursuri) poti invata limbi, dar se invata mai mult limba literara, nu ceea practica de toate zilele.
Atestarile de limbi se fac in trepte:
- incepator (cuvintele de baza)
- mediu (nivel conversational)
- avansat (nivel gramatical si literal mai ridicat)
- academic (nivel de limba materna, universitar literal si gramatical).
La facultate vei obtine un nivel avansat (spre academic).