| Z1IWD a întrebat:

Ce facultate poate un tânăr absolvent al unui liceu, din București, cu profilul matematică-informatică, să urmeze?

Menționez că îmi place biologia, matematica, româna și engleza. M-am gândit să mă înscriu la Facultatea de Biologie din cadrul Universității București, pe profilul biologie sau biochimie, însă nu sunt sigur că aceasta este potrivită pentru mine.

De asemenea, m-am gândit și la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, tot din cadrul Universității București, pe profilul română-rusă sau engleză-rusă, însă sunt nesigur că pot învăța gramatică limbii române/engleze de nivel universitar.

După cum puteți observa, sunt indecis și oscilez între două facultăți care nu au nimic în comun. Sper că îmi puteți oferi câteva sfaturi în legătură cu acest subiect (îmi puteți recomanda orice facultate, nu trebuie să fie cea de Biologie sau cea de Limbi Străine, eu le-am oferit doar ca exemplu).

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Daca mai vrei sa stai in tara, ceea ce nu te sfatuiesc, poti sa mergi la oricare.

Daca pleci e mai repede cu it-ul.

Poti sa incerci sa mergi la doua facultati in paralel. Dar sincer nu ti-as recomanda.