| Diavolulestefemeie a întrebat:

Imi puteti da exemple de derivari verbale cu sufixele: -iza, ui?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da o cautare in dexonline.ro cu *iza si *ui si le afli. Numai bine!

| ASIGURATORUL a răspuns:

Mediatiza, juriza, dealului, macinului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ui: a gazdui, a darui, a parui si cu iza: a canaiza a finaliza a romaniza

| alexmitzyy a răspuns:

Ui: a gazdui, a darui, a parui si cu iza: a canaiza a finaliza a romaniza

| Diavolulestefemeie explică (pentru alexmitzyy):

Asta e o intrebare de anul trecuthee heerolling on the floor chiar crezi ca mai am nevoie de ele acum?tongue Oricum multumesc de raspuns happy

| brabetemananca a răspuns:

Ui: a gazdui, a darui, a parui si cu iza: a canaiza a finaliza a romaniza

| camy1999camy a răspuns:

Pai.cu ui galbui, albastrui, verzui, ...si cu iza ironiza.altele nu mai stiu,,,, vezi si tu. formeaza cuvinte.k:X:X.cpl.plizz fundatongue