| Consumptive a întrebat:

Imi puteti da, va rog, cateva exemple de expresii verbale impersonale?

Răspuns Câştigător
| Geo14 a răspuns:

buna pai expresiile astea sunt formate din verbul a fi si un alt adverb sau o locutiune adverbiala de mod cu rol de nume predicativ in cadrul constructiei: e greu, e normal, este posibil etc
gasesti tu mai multe combinatii.
fundita?

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Expresii verbale impersonale- sunt formate din verbul a fi si un alt adverb sau o locutiune adverbiala de mod cu rol de nume predicativ in cadrul constructiei. Ex: e bine, e rau, e usor, e greu, e tare, e moale, e posibil, e imposibil, e firesc, e normal, a sta in cumpana, a baga in sperieti, a trage nadejde, a lua partea, etc.

| preadulce a răspuns:

Expresiile verbale impersonale se formeaza din verb copulativ impersonal si adverb...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresiile verbale impersonale se formeaza cu verbul impersonal copulativ "a fi" cu un adverb(e bine, e dificil, e greu, e moale, e tare.etc.)sau cu o locutiune adverbiala sau cu un verb la supin(de inteles, de invatat) sau cu un substantiv (e o problema, e o neintelegere).